آموزش پرداخت مالیات در سامانه مودیان به 5 روش

پرداخت مالیات در سامانه مودیان

با تصویب قانون مالیات‌های مستقیم در سال 1345، انواع مالیات شامل مالیات بر درآمد، مالیات بر اجاره و… از موارد مصوب در قانون هستند. هر شخص حقیقی و حقوقی ایرانی و غیرایرانی چه مقیم ایران باشد و چه خارج از ایران، به نسبت درآمدی که در داخل ایران کسب می‌کند، مشمول پرداخت مالیات می‌شود. مالیاتی که به این درآمد تعلق می‌گیرد باید به دولت پرداخت شود و عدم پرداخت منجر به جریمه خواهد شد. به‌این ترتیب، افراد مشمول باید نسبت به پرداخت مالیات در سامانه مودیان اقدام کنند.

در ادامه این مطلب نحوه پرداخت مالیات در سامانه مودیان توضیح داده خواهد شد. سپس با آموزش پرداخت مالیات سامانه مودیان به 5 روش، نکات کلیدی را خواهیم گفت. چنانچه، درباره پرداخت مالیات در سامانه مودیان، سؤالاتی دارید، با ما همراه باشید.

تسهیل پرداخت مالیات در سامانه مودیان

در سال‌های پیش، صدور قبض مالیاتی و نحوه پرداخت مالیات به‌صورت مراجعه حضوری بود. اما، با پیشرفت فناوری اطلاعات و در راستای دولت الکترونیک، سازمان امور مالیاتی کشور، با راه‌اندازی سامانه payments.tax.gov.ir  پرداخت مالیات در سامانه مودیان را برای متقاضیان آسان کرده است.

 درحال‌حاضر پرداخت مالیات در سامانه مودیان، در هرسال با تکمیل اظهارنامه مالیاتی و با تعیین مبلغ مالیات امکان‌پذیر است.

شیوه‌های پرداخت مالیات

ماده ۱ قانون مالیات‌های مستقیم، اشخاص حقیقی و حقوقی دارای درآمد را ملزم به پرداخت مالیات کرده است. 5 روش پرداخت مالیات برای مودیان فراهم شده است.

 • پرداخت مالیات با شناسه 30 رقمی بانک ملی
 •  پرداخت از طریق بارکد
 • واریز با استفاده از سامانه پرداخت قبض مالیات
 • پرداخت مالیات از طریق دستگاه عابر بانک ملی
 • پرداخت الکترونیکی بین بانکی

با اطلاع از شیوه‌های پرداخت مالیات، به‌عنوان مودیان مالیاتی می‌توانید تا پیش از اتمام موعد، نسبت به پرداخت مالیات در سامانه مودیان اقدام کنید. درصورتی‌که جزو مشمولین پرداخت مالیات هستید، برای آموزش پرداخت مالیات سامانه مودیان، نحوه پرداخت مالیات در سامانه مودیان و جلوگیری از جرائم مالیاتی، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

1. پرداخت قبض مالیات با شناسه 30 رقمی؛ یکی از روش‌های پرداخت قبوض مالیاتی

اولین مرحله پرکردن اظهارنامه مالیاتی برای مشخص‌شدن مبلغ مالیات است. در مرحله بعد باید قبوض مالیاتی خود را به یکی از روش‌های که دولت فراهم کرده است، بپردازید. آسان‌ترین و راحت‌ترین روش پرداخت قبض مالیات با شناسه 30 رقمی است. برای پرداخت به این روش به آدرس اینترنتی payments.tax.gov.ir  مراجعه کنید.

آموزش پرداخت مالیات سامانه مودیان با شناسه 30 رقمی به این ترتیب است:

 1. وارد سایت payments.tax.gov.ir شوید.
 2. گزینه «شناسه 30 رقمی نسیم» را انتخاب کنید.
 3.  شناسه را وارد کنید.
 4. اطلاعات قبض مالیاتی به شما نمایش داده می‌شود، چک کنید که اطلاعات صحیح باشند.
 5. پرداخت را انجام دهید.

لازم به ذکر است که مودیان مالیاتی برای پرداخت مالیات در سامانه مودیان، باید قبلاً در این سامانه ثبت ‌نام کرده باشند و در بازه زمانی مشخص، اظهارنامه‌ مالیاتی خود را آنلاین به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند.

2. نحوه پرداخت مالیات در سامانه مودیان از طریق بارکد و مراجعه حضوری

روش دوم پرداخت قبض مالیات از طریق بارکد است. اگر روی قبض‌های مالیاتی نگاه کنید، شناسه عددی و یک بارکد به همراه شناسه 42 رقمی درج شده است که از این طریق پرداخت قبض مالیاتی را برای مودیان راحت کرده است.

نحوه پرداخت مالیات در روش بارکد به این شرح است که:

 1. شما به‌عنوان مودی مالیاتی باید به‌صورت حضوری به شعبه پرونده مالیاتی خود مراجعه ‌کنید.
 2. با استفاده از دستگاه بارکدخوان موجود در شعبه، مبلغ قبض مالیات را بپردازید.
 3. کارفرمایان برای ارسال لیست مالیات حقوق باید از سامانه salary.tax.gov.ir اقدام کنند.

اگر کارفرما هستید، ابتدا در سامانه مودیان (tax.gov.ir) ثبت نام کنید. دراین‌صورت به سامانه ارسال لیست مالیات حقوق دسترسی خواهید داشت.

نحوه پرداخت مالیات در سامانه مودیان

3. پرداخت قبوض مالیاتی با سامانه پرداخت قبض مالیات

دولت الکترونیک سامانه پرداخت قبض مالیات به‌نشانی tax.gov.ir را ایجاد کرده است. با مراجعه به این وبسایت و قسمت سایر خدمات مالیاتی، روی گزینه پرداخت الکترونیک مالیات کلیک کنید.

با نوشتن نام کاربری و کلمه عبور، روی گزینه صدور قبض جدید کلیک کنید و مالیات خود را به‌راحتی، آنلاین پرداخت کنید.

4. نحوه پرداخت مالیات در سامانه مودیان با دستگاه عابر بانک ملی

زمانی که به اینترنت دسترسی ندارید، دستگاه خودپرداز بانک ملی بهترین گزینه پرداخت مالیات در سامانه مودیان است. برای پرداخت مالیات به یکی از دستگاه‌های عابر بانک‌ ملی مراجعه کنید. کارت بانکی را وارد دستگاه خودپرداز کنید. گزینه پرداخت قبوض و دیگر پرداخت‌ها را انتخاب کنید و مرحله بعد گزینه پرداخت وجوه دولتی را انتخاب کنید. درآخر شناسه ۳۰ رقمی را وارد کنید، مبلغ مالیات از حساب بانکی شما برداشت می‌شود.

5. پرداخت از طریق پرداخت الکترونیکی بین بانکی

آخرین نحوه پرداخت مالیات در سامانه مودیان که در این مقاله به آن می‌پردازییم، مراجعه حضوری به بانک است. در این روش فرم پرداخت الکترونیکی بین بانکی را در یکی از شعب پر کنید. بهتر است پرداخت بین بانکی مالیات را به روش ساتنا انجام دهید، زیرا حداکثر زمان انتقال وجه ساتنا 30 دقیقه‌ می‌باشد.

جریمه عدم پرداخت مالیات در سامانه مودیان

طبق قانون و ماده 190 مالیات‌های مستقیم، اشخاص حقیقی و حقوقی که مالیات بر عملکرد هرساله را در زمان مشخص پرداخت نکنند، جریمه‌ای برابر با 2.5 درصد به ازای هر ماه تأخیر به مبلغ اصلی مالیات آنها اضافه می‌شود.

براساس قانون مبلغ جریمه دیرکرد ارسال اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقوقی 30% تعیین شده است و برای اشخاص حقیقی 10% در نظر گرفته شده است. توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از ضرر و پرداخت هزینه اضافی بابت جریمه‌های مالیاتی، با مشاوران حسابداری گفتگو کنید تا به پیشرفت امور مالی و حسابداری کسب‌وکار خود سرعت ببخشید.

مقاله پیشنهادی برای شما: چه مشاغلی معاف و شامل مالیات حقوق می‌شوند؟

سخن پایانی

درمجموع برای پرداخت مالیات در سامانه مودیان می‌توان به ۵ روش اقدام کرد. با شناسه 30 رقمی بانک ملی، پرداخت از طریق بارکد، واریز با استفاده از سامانه پرداخت قبض مالیات، پرداخت قبض مالیات از طریق عابر بانک ملی و پرداخت الکترونیکی بین بانکی. نحوه پرداخت مالیات در سامانه مودیان برای هرکدام از روش‌ها در این مقاله آموزش داده شد.

تجربه نشان داده است که مشورت با یک مشاور مالیاتی برای محاسبه دقیق صورتحساب‌ها و ارسال به‌موقع اظهارنامه‌های مالیاتی شدیداً به نفع مودی است. یکی از خدمات سپیا مشاوره مالیاتی برای ارسال و پرداخت صحیح مالیات است. سؤالات و نظرات‌تون را در کادر پایین ارسال کنید، کارشناسان سیپا پاسخگوی شما هستند.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
لیست نرم افزارهای حسابداری مورد تایید دارایی برحسب ساختار و ویژگی‌های کسب‌وکارهای مختلف و نیازهای آنها را برای شما تهیه کرده ایم.
انتخاب نرم‌ افزار حسابداری شرکتی برای سازمان‌ها امری بسیار حیاتی است. نرم افزار حسابداری شرکتی از ابتدا، یکی از ملزومات مدیریتی برای سازمان‌ها و شرکت‌هاست. باید از بهترین نرم افزارهای حسابداری شرکتی کارآمد و مناسب برای کسب‌وکار بهره‌گرفت.
اگر به‌دنبال ایجاد تراز آزمایشی در اکسل هستید، دارید مقاله درست و مناسبی را می‌خوانید. در دنیای حسابداری، اغلب ترازهای آزمایشی را برای به‌دست آوردن یک بیانیه قانونی از وضعیت مالی شرکت ایجاد می‌کنیم و اگر این کار را در اکسل انجام دهیم آسان‌تر هم خواهد شد.
لیست نرم افزارهای حسابداری مورد تایید دارایی برحسب ساختار و ویژگی‌های کسب‌وکارهای مختلف و نیازهای آنها را برای شما تهیه کرده ایم.
انتخاب نرم‌ افزار حسابداری شرکتی برای سازمان‌ها امری بسیار حیاتی است. نرم افزار حسابداری شرکتی از ابتدا، یکی از ملزومات مدیریتی برای سازمان‌ها و شرکت‌هاست. باید از بهترین نرم افزارهای حسابداری شرکتی کارآمد و مناسب برای کسب‌وکار بهره‌گرفت.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید