تاریخ و نحوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

پرداخت مالیات بر ارزش افزوده (یکی از انواع مالیات‌ها) برای تأمین بخشی از هزینه‌های دولت و ارائه خدمات عمومی در جامعه، به کالاها و خدمات اعمال می‌شود. با اعمال این مالیات، به هر کالا یا خدمتی که خریداری می‌شود، مبلغی به‌عنوان مالیات بر ارزش افزوده به قیمت آن اضافه می‌شود. درنتیجه، با افزایش قیمت کالاها و خدمات، درآمد دولت افزایش می‌یابد و این درآمد به‌منظور تأمین هزینه‌های دولتی و ارائه خدمات عمومی به جامعه، مانند بهداشت، آموزش، امنیت و غیره استفاده می‌شود. بنابراین، افزایش درآمد دولت و تأمین هزینه‌های عمومی، از جمله دلایل پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است. در این مقاله به نحوه پرداخت مالیات ارزش افزوده و تاریخ پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می‌پردازیم.

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

در یک تعریف خیلی ساده «مالیات غیرمستقیمی که بر تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه‌شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین وضع می‌گردد» مالیات بر ارزش افزوده است.

ماده 3 قانون مالیات بر ارزش افزوده، تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه‌شده و ارزش کالاها یا خدمات خریداری یا تحصیل‌شده در یک دوره معین را تعریف می‌کند. این تفاوت به‌‌عنوان مالیات ارزش افزوده شناخته می‌شود و به فرآیند تولید مربوط است، نه به کالای خاص. مالیات ارزش افزوده یک نوع مالیات عمومی است و به‌صورت چند مرحله‌ای از ارزش افزوده کالاها و خدمات در مراحل مختلف تولید و توزیع، به استثناء موارد معاف، اخذ می‌شود.

این مالیات برای مصرف طراحی شده است و مصرف‌کنندگان آن را در زمان خرید خود پرداخت می‌کنند. فروشندگان این مالیات را جمع‌آوری کرده و به سازمان مالیاتی پرداخت می‌کنند.

مالیات بر ارزش افزوده غیرتصاعدی در زنجیره تأمین و توزیع محصولات قرار دارد. این مالیات از مراحل واردات، تولید، توزیع تا مصرف، مرحله‌به‌مرحله اخذ می‌شود و نهایتاً مصرف‌کنندگان آن را پرداخت می‌کنند. در این سیستم، تولیدکنندگان مالیاتی را پرداخت نمی‌کنند و به‌جای آن، مالیاتی بابت خرید مواد اولیه و دیگر کالاها را از مشتریان دریافت کرده و مابه‌التفاوت را به دولت پرداخت می‌کنند. پیش از ادامه مقاله پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از پرداخت مالیات سایر مقالات را مطالعه نمایید.

نحوه پرداخت مالیات ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده چند درصد است؟

از پرتکرارترین سؤالاتی که در مورد نرخ مالیات ارزش افزوده مطرح می‌شود، مقدار درصد آن است. از تاریخ اجراشدن قانون دائمی پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، اظهارنامه ارزش افزوده به‌صورت مجموع مالیات و عوارض و با نرخ 9 درصد برای عموم کالاها محاسبه می‌شود. با‌این‌حال، کالاهای معدودی هم هستند که یا با نرخ متفاوتی باید مالیات ارزش افزوده را پرداخت کنند و یا از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

انواع مالیات بر ارزش افزوده

3 نوع مالیات بر ارزش افزوده مشخص شده است.

  1. مالیات بر ارزش افزوده تولیدی
  2. مالیات بر ارزش افزوده مصرفی
  3. مالیات بر ارزش افزوده درآمد

تاریخ پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

تاریخ پرداخت مالیات بر ارزش افزوده به این ترتیب است که هر سه ماه یا در پایان هر فصل به مدت 15 روز، مالکان مشاغل و کسب‌وکارها مهلت دارند تا با مراجعه به سامانه مالیات بر ارزش افزوده، اظهارنامه ارزش افزوده را تکمیل و سپس پرداخت مالیات بر ارزش افزوده براساس فیش مالیاتی صادر شده توسط اداره امور مالیاتی را انجام دهند.

البته لازم به ذکر است که در فصل زمستان به دلیل تعطیلات عید نوروز، مهلت پرداخت مالیات بر ارزش افزوده گاهی تمدید می‌شود.

تا تابستان 1401، تمام مؤدیان مالیات ارزش افزوده برای ارسال اظهارنامه ارزش افزوده موظف بودند که برای این کار به سامانه مالیات بر ارزش افزوده به نشانی www.evat.ir مراجعه کنند. اما از پایان تابستان 1401 به بعد، طبق بخشنامه سازمان امور مالیاتی، تمام مؤدیان مالیات ارزش افزوده موظف شدند که از درگاه ملی خدمات الکترونیک به نشانی www.my.tax.gov.ir برای تکمیل، ارسال اظهارنامه و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده استفاده کنند.

نحوه پرداخت مالیات ارزش افزوده

در این بخش به نحوه پرداخت مالیات ارزش افزوده می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

1. محاسبه مالیات بر ارزش افزوده:

مودی مکلف است که حداکثر تا پایان ماه پس از انقضای هر دوره مالیاتی، کل مالیات و عوارضی را که طی آن دوره به فروش کالا و یا ارائه خدمات توسط وی تعلق گرفته است، با رعایت تبصره ۲ این ماده و پس از کسب اعتبار مالیاتی خود پرداخت نماید.

محاسبه مالیات بر ارزش افزوده به روش صورت حسابی یا به اصطلاح تخصصی آن روش تفریقی غیرمستقیم امکان‌پذیر است. در این روش، خریدار هنگام خرید محصول علاوه‌بر بهای کالا، مالیات بر ارزش افزوده را که شامل ضریب نرخ مالیات بر ارزش افزوده در بهای کالا است، به فروشنده می‌پردازد. همچنین فروشنده موظف به دریافت این مبلغ بوده و باید تا در پایان هر دوره مالیاتی، آن را به سازمان امور مالیاتی پرداخت کند.

میزان مالیات بر ارزش افزوده پرداختی توسط فروشنده واسطه به اداره مالیاتی، در واقع مابه‌التفاوت مالیات بر ارزش افزوده دریافتی و پرداختی او است.

2. زمان پرداخت:

محاسبه و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در دوره‌های 3 ماهه یا فصلی است و مهلت تسویه حساب آن تا 15 روز پس از دوره است. عدم تسویه حساب تا مهلت مقرر، طبق قانون جریمه دارد.

3. ثبت اظهارنامه مالیاتی:

افراد مشمول دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مشتریان خود باید ضمن دریافت گواهی ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده، در موعد مقرر و از طریق سامانه مالیات بر ارزش افزوده به نشانی evat.ir، اظهارنامه مالیاتی مالیات بر ارزش افزوده خود را تکمیل و به سازمان امور مالیاتی ارسال نمایند.

دقت کنید مراحل برای نحوه پرداخت مالیات ارزش افزوده به شکل صحیح رعایت شود.

نحوه پرداخت مالیات ارزش افزوده

ثبت نام سامانه مالیات بر ارزش افزوده

اگر هنوز موفق به ثبت نام در این سامانه نشدید، طبق این مراحل جلو بروید.

1. پیش ثبت نام الکترونیکی:

ابتدا به سامانه مالیات بر ارزش افزوده https://evat.ir/index.aspx مراجعه کنید.

در قسمت پیش ثبت نام، اطلاعات خود را وارد کنید.

پس از تکمیل اطلاعات، دکمه تأیید نهایی را بزنید تا به مرحله بعدی انتقال یابید.

2. ثبت نام الکترونیکی:

پس از پیش ثبت نام، به صفحه ثبت نام الکترونیکی هدایت می‌شوید.

اطلاعات دقیق‌تری را وارد کنید و دکمه تأیید نهایی را بزنید.

3. ورود به سامانه:

حالا می‌توانید با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور سامانه، وارد سامانه شوید.

از کد اقتصادی خود برای ورود استفاده کنید.

درصورت داشتن مشکل یا نیاز به راهنمایی بیشتر، می‌توانید از سیپا کمک بگیرید.

آخرین اطلاعیه‌های وبسایت رسمی برای نحوه پرداخت مالیات ارزش افزوده

  • نرخ مالیات برارزش افزوده کالا و خدمات عمومی در سال 1401، 9 درصد و به‌صورت مجموع مالیات و عوارض اخذ می‌گردد.
  • درصورت ارائه چک، چک رمزدار و قبوض الکترونیکی سه رقم آخر مبلغ بایستی صفر بوده و به بالا گرد شود. مبلغ گردشده به‌عنوان طلب مودی است و هنگام صدور برگ قطعی تسویه می‌شود.
  • با ارائه چک تضمینی برای پرداخت بدهی مالیاتی نسبت به صدور قبض نقدی از طریق سامانه اقدام نمایید و قبض صادر شده را با چک برای وصول به بانک تحویل دهید.
  • درصورت ثبت الکترونیکی اظهارنامه به امضای دیجیتال یا پرداخت کل مبلغ ابرازی در موعد مقرر نیازی به مراجعه حضوری جهت ارائه نسخه چاپی به واحدخدمات مودیان نمی‌باشد.
  • مودیان می‌توانند بدون مراجعه به واحدهای خدمات مودیان یا بانک، با ورود به سامانه www.evat.ir اقدام به تکمیل و صدور قبض مالیات و عوارض نمایند و پس از دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت از طریق درگاه‌های بانک ملی شامل ATM، تلفن‌بانک، اینترنت بانک، POS اقدام به پرداخت مالیات و عوارض نمایند. البته بعد از پرداخت قبض نیازی به ثبت آن در سامانه نمی‌باشد.
تاریخ پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

جریمه عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

عدم پرداخت مالیات بر ارزش افزوده در مهلت مقرر در سامانه ارزش افزوده، مشمول جریمه می‌شود. مبلغ جریمه شامل ثبت نام نکردن مودی از تاریخ شروع دوره مشمولیت تا زمان ثبت نام است و مبلغ مربوطه بر این اساس مطالبه می‌شود. جریمه ثبت نام نکردن مشمولان برابر با ۷۵% مالیات تعلق گرفته تا تاریخ ثبت نام می‌باشد. مشمولان برای پیشگیری از مالیات سنگین می‌بایست برای ثبت نام و ارائه اسناد خود در موعد معین اقدام کنند.

منظور از مهلت مقرر در قانون برای ثبت نام مشمولان، آخرین مهلت زمانی برای ارائه اظهارنامه اولین دوره است که مودیان مشمول ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده بر اساس قانون هستند.

جریمه مالیات بر ارزش افزوده در صورت عدم ارائه صورتحساب کالا و خدمات برابر مالیات تعلق گرفته است.

درصورت عدم درج صورتحساب جریمه مالیات بر ارزش افزوده برای مشمولان یک برابر مابه‌التفاوت مالیات تعلق گرفته می‌شود.

جریمه مالیات بر ارزش افزوده برای مودیان و مشمولان قانون درصورت مغایرت صورتحساب کالا و خدمات برابر با 25 درصد مالیات تعلق گرفته می‌باشد.

جریمه در صورت امتناع از تسلیم اظهارنامه مالیاتی از تاریخ ثبت نام معادل پنجاه درصد مالیات متعلق است.

جریمه مالیات و عوارض کالاها برای مشمولان فعال کسب و کار در صورت عدم تسلیم مدارک قانونی و دفاتر پلمپ‌شده برابر با 25% مالیات تعلق گرفته می‌باشد.

جرایم مرتبط با تسلیم نکردن اظهارنامه و جرایم ذکر شده شامل عدم ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده نشده و جریمه تجمیع نمی‌شود. درصورتی که مشمول جریمه عدم صدور صورت حساب باشید، یک برابر مالیات و عوارض متعلق، جریمه و معادل آن برابر با قانون از مودیان اخذ می‌شود. بنابراین جرایم ذکر شده درباره عدم درج صحیح قیمت و اطلاعات صورت حساب موضوعیت ندارد.

مودیان و مشمولین قانون مالیات بر ارزش افزوده ۱۴۰۲ در صورت خودداری از ارائه سند و مدرک جرایم عدم تسلیم دفاتر معادل ۲۵ درصد و عدم تسلیم مدارک و اسناد برابر با ۲۵ درصد تجمیع شده و برابر ۵۰ درصد مالیات متعلق جریمه خواهند شد.

وب سایت پرداخت مالیات بر ارزش افزوده

مودی گرامی برای انجام اقداماتی همانند ثبت نام، تسلیم اظهارنامه، صدور قبض، ثبت چک و… لازم است از طریق لینک https://my.tax.gov.ir/ وارد درگاه ملی خدمات الکترونیک شوید و بعد پرونده ارزش افزوده خود را انتخاب کنید.

برای اطلاع از آدرس و شماره تماس اداره کل امور مالیاتی شهر محل سکونت روی این لینک کلیک کنید. https://www.evat.ir/frmGenDirDetailView.aspx

سخن پایانی سیپا با شما

مالیات بر ارزش افزوده یک مالیات بر مصرف است که توسط دولت روی محصولات و خدمات اعمال می‌شود. پرداخت مالیات ارزش افزوده معمولاً به‌صورت فصلی انجام می‌شود. شرکت‌ها و فروشندگان موظفند مالیات ارزش افزوده را از مشتریان خود دریافت و به دولت پرداخت کنند. سپس آنها باید مالیات ارزش افزوده را به دولت اعلام کرده و مبلغ مالیات را به دولت پرداخت کنند. تاریخ پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معمولاً به‌صورت فصلی است و باید توسط شرکت‌ها و فروشندگان رعایت شود تا مشمول جریمه نگردند.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.
افراد حقیقی و حقوقی باید مالیات پرداخت کنند؛ برخی از اشخاص مشمول پرداخت مالیات تکلیفی و ارسال اظهارنامه مالیات تکلیفی پیمانکاری به اداره مالیات هستند.
مالیات پیمانکاری، نوعی مالیات است که شرکت‌ها و افرادی که قراردادهای پیمانکاری را انجام می‌دهند، باید به سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.
افراد حقیقی و حقوقی باید مالیات پرداخت کنند؛ برخی از اشخاص مشمول پرداخت مالیات تکلیفی و ارسال اظهارنامه مالیات تکلیفی پیمانکاری به اداره مالیات هستند.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید