نحوه محاسبه مالیات املاک 1402 (سرقفلی، نقل و انتقال)

نحوه محاسبه مالیات سرقفلی

براساس قوانین مالیاتی، مالیات‌ها به دو دسته مالیات مستقیم و غیرمستقیم تقسیم شده اند. هر کدام از این موارد مثال‌های خاص خود را در موضوعات تجاری، ارزی، قضایی، تسهیلاتی و… دارند. مالیات نقل و انتقال و سرقفلی یکی از مهم‌ترین مالیات‌ها در مالیات مستقیم است و درواقع همان مالیات املاک است که هنگام انتقال املاک تجاری در زمان فروش یا واگذاری آنها، دریافت می‌شود.

زمانی که یک ملک تجاری به فرد دیگری فروخته یا واگذار می‌شود، سرقفلی ملک نیز به خریدار جدید منتقل می‌شود. در این معامله، صاحب اولیه ملک باید علاوه‌بر مالیات نقل و انتقال مالیاتی به نام مالیات سرقفلی را نیز بپردازد. درصورت عدم پرداخت این مالیات، فروشنده مشمول جریمه خواهد شد. در این مقاله، قصد داریم مالیات املاک را به‌طور دقیق‌تر بررسی کنیم و از نحوه محاسبه مالیات سرقفلی آگاه شویم.

 

مالیات سرقفلی چیست؟

سرقفلی یک حق قانونی و مالیاتی است که به مالکان املاک تجاری یا زمین‌های تجاری اعطا می‌شود تا از فعالیت کسب‌وکار آن‌ها حمایت شود. این حق، به معنای حق صاحبان املاک تجاری برای ادامه فعالیت تجاری و رونق کسب‌وکارشان است. اگر صاحب ملک یا زمین تجاری تصمیم به فروش یا انتقال مالکیت به مستأجر داشته باشد، باید حق سرقفلی را هم پرداخت کند. مبلغ حق سرقفلی براساس نوع تجارت، مدت زمان فعالیت و موقعیت ملک تعیین می‌شود.

دریافت حق سرقفلی از ملک یا زمین تجاری عایدی مالی برای صاحبان کسب‌وکار است و مشمول مالیات می‌باشد. به‌همین دلیل، قوانین مالیاتی برای آن تنظیم شده‌ است. مستأجران واحدهای تجاری پس از دریافت حق سرقفلی، موظفند مالیات سرقفلی ملک را پرداخت کنند.

مالیات املاک

اهداف مالیات املاک

مفهوم سرقفلی به حق کسب‌وکار و تجارت یک ملک گفته می‌شود و صاحبان یا مستأجران املاک تجاری آن را پرداخت می‌کنند. این قانون به‌منظور حمایت از کسب‌وکار مستأجر به‌وجود آمده است و فقط بر املاک تجاری اعمال می‌شود.

در دهه‌های اخیر، دولت ایران با اصلاح قوانین و مقررات مالیات سرقفلی، در راستای ارتقای عدالت مالیاتی و کاهش تفاوت‌های اقتصادی و اجتماعی تلاش کرده است. به همین دلیل اصلاح قوانین مالیاتی، کاهش تخلفات و موفقیت در جمع‌آوری مالیات را می‌توان از تأثیرات مثبت بر جامعه دانست.  اهداف اصلی مالیات سرقفلی شامل:

  • توزیع عادلانه‌تر درآمدها و منافع در جامعه
  • کاهش تفاوت‌های اقتصادی و اجتماعی
  • تحقق انصاف مالیاتی
  • تنش‌های اجتماعی واکنش‌های واضح بین بازار و جامعه و…

با این حال، مالیات سرقفلی همچنان یک مبحث داغ است و نقد و نظرات متنوعی درباره آن وجود دارد. تلاش برای نحوه محاسبه مالیات سرقفلی به‌شکل صحیح و تعیین میزان مناسب و عادلانه این نوع مالیات املاک همچنان ادامه دارد.

نحوه محاسبه مالیات سرقفلی

نحوه محاسبه مالیات سرقفلی در سال 1402

پس از آشنایی با مفهوم کلی مالیات سرقفلی، حال نوبت به نحوه محاسبه مالیات سرقفلی می‌رسد. طبق ماده ۵۹ قانون مالیات‌های مستقیم، شخص صاحب حق سرقفلی در تاریخ انتقال این حق به شخص دیگری، مشمول پرداخت مالیات سرقفلی به نرخ ۲ درصد از کل مبلغ دریافتی از مستأجر است. به‌عبارت دیگر، صاحب سرقفلی باید میزان ۲ درصد از مبلغ دریافتی از مستأجر را به‌عنوان مالیات سرقفلی به دولت پرداخت کند.

هزینه دریافتی حق سرقفلی می‌تواند متغیر باشد و بسته به عرف محل تعیین می‌شود. ارزش معاملاتی نزدیک‌ترین منطقه به‌عنوان مبنا برای محاسبه مالیات استفاده می‌شود. ارزش معاملاتی مکان نیز توسط کارشناسان اداره دارایی و مالیات کشور بر مبنای دفترچه ارزش معاملاتی هرمنطقه محاسبه و تعیین می‌شود.

برای مثال، اگر ارزش سرقفلی یک ملک تجاری 1 میلیارد تومان برآورد شده باشد، مالیات بر سرقفلی آن ۲ درصد از این مبلغ، یعنی 20 میلیون تومان خواهد بود و باید پرداخت شود.

برای اطلاع از نحوه محاسبه مالیات سرقفلی در سال 1402 شناخت خوبی از مفهوم مالیات سرقفلی، نقطه شروع مناسبی برای درک و بحث در مورد تأثیرات آن در جامعه است. اگر می‌خواهید معامله کنید و درباره مالیات املاک تجاری سؤالی دارید، مشاوران سیپا با بررسی قوانین و مقررات مربوط به مالیات سرقفلی به شما مشاوره می‌دهند.

نحوه پرداخت مالیات املاک و سرقفلی

طبق قانون مالیات‌های مستقیم پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک در سال 1402 بر عهده مالک ( فروشنده) و مقدار آن نیز 5 درصد از ارزش منطقه‌ای مورد معامله است.

قبل از پرداخت مالیات املاک و سرقفلی، ابتدا کد رهگیری مالیاتی را دریافت کنید. سپس برای تنظیم اظهارنامه مالیاتی خود به درگاه خدمات الکترونیک سازمان مالیات به نشانی tax.gov.ir مراجعه کنید. بعد از ثبت‌ نام و ورود به کارپوشه مالیاتی، جهت تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیات به سرقفلی اقدامات لازم را انجام دهید. اگر در این مرحله سؤالی دارید از کارشناسان سیپا بپرسید.

بعد از مشخص‌شدن مالیات سرقفلی املاک تجاری، از طریق درگاه اینترنتی یا بانک مبلغ مالیات قابل پرداخت می‌باشد. اگر هم نسبت به مالیات سرقفلی تعیین شده اعتراض دارید، می‌توانید درخواست خود را برای سازمان مالیات ارسال کنید. در مورد مراحل و شرایط اعتراض به مالیات سرقفلی با کارشناسان سیپا تماس بگیرید.

نحوه محاسبه مالیات سرقفلی در سال 1402

تغییر در سیستم مالیاتی باعث شده است که هنوز برخی از مسائل و ابهامات مرتبط با محاسبه و پرداخت مالیات وجود داشته باشد. بنابراین، شناخت دقیقی از قوانین و مقررات مالیاتی جاری در ایران بسیار حائز اهمیت است تا افراد و شرکت‌ها بتوانند مالیات خود را به طور صحیح محاسبه و پرداخت کنند و همچنین از مزایای مالیاتی موجود بهره‌برداری کنند. درنهایت، شما با مشاوره حسابداری در حوزه مالیاتی می‌توانید معامله بدون ریسک داشته باشید. آنها می‌توانند به شما در فهم قوانین و الزامات مالیاتی کشور کمک کنند و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهند.

درنهایت مبلغ مالیات سرقفلی چقدر است؟

به‌طورخلاصه در این  مقاله متوجه شدیم که، استفاده از مالیات سرقفلی در کشور ایران را می‌توان به‌عنوان یک روش جمع‌آوری درآمدهای دولت و تأمین منابع مالی کشور در نظر گرفت. یک ملک تجاری به‌خاطر موقعیت کسب‌وکار و فعالیت تجاری دارای حق سرقفلی است. صاحب اصلی این حق حین واگذاری آن به مستأجر، باید مبلغ 2 درصد از بهای سرقفلی را به اداره مالیات بپردازد. بدین ترتیب، نحوه محاسبه مالیات سرقفلی را توضیح دادیم. با مطالعه سایر مقالات سیپا در این مسیر، درک عمیق‌تر و تحلیل دقیق‌تری از جنبه‌های مختلف مالیات خواهید داشت.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.
افراد حقیقی و حقوقی باید مالیات پرداخت کنند؛ برخی از اشخاص مشمول پرداخت مالیات تکلیفی و ارسال اظهارنامه مالیات تکلیفی پیمانکاری به اداره مالیات هستند.
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید