جزئیات نحوه محاسبه مالیات حقوق کارمندان + جدول

جزئیات نحوه محاسبه مالیات حقوق کارمندان + جدول

مالیات حقوق کارمندان از اصلی‌ترین عوامل در تأمین منابع مالی دولت و توازن مالی کشور محسوب می‌شود. زیرا مالیات در تأمین بودجه عمومی، توسعه اقتصادی و اجتماعی و بهبود زندگی شهروندان بسیار تأثیرگذار است. سازمان امور مالیاتی کشور نرخ‌های مختلفی را در خصوص دریافت مالیات حقوق کارمندان براساس وضعیت درآمد افراد برای سال 1402 منتشر کرده ‌است. این مالیات بر درآمد، از مهم‌ترین ابزارهای سیستم مالیاتی هر کشور است. در ادامه نحوه محاسبه مالیات حقوق کارمندان و جدول نرخ مالیات حقوق کارمندان در سال 1402 کارمندان و کارگران دولتی و غیردولتی را توضیح می‌دهیم.

نحوه محاسبه مالیات حقوق کارمندان بر چه اساسی است؟

نحوه محاسبه مالیات حقوق کارمندان براساس درآمد کارمند و کارگر، طی جدولی هرساله توسط سازمان امور مالیاتی کشور منتشر می‌شود. این سازمان میزان مالیات برای افراد دارای بیمه تأمین اجتماعی را نسبت به درآمدشان دقیق و شفاف تعیین می‌کند.

درواقع، مالیات حقوق کارمندان زیرمجموعه مالیات‌های تکلیفی می‌باشد. در مالیات تکلیفی، ارزیابی مبلغ و پرداخت مالیات حقوق پرسنل به عهده کارفرماست و پرسنل هیچ وظیفه‌‌ای در قبال محاسبه مالیات حقوق و پرداخت آن را ندارند.

معمولاً کارفرما ترجیح می‌دهد نحوه محاسبه مالیات حقوق کارمندان را به حسابدار واگذار کند. واحد حسابداری مبلغ را از حقوق و دستمزد کارکنان کم می‌کند و سپس مبلغ مالیات بر درآمد را به شماره حساب مشخصی به وزارت امور اقتصادی و دارایی واریز می‌کند.

نرخ مالیات حقوق کارمندان

در جدول مالیات حقوق سال 1402 نرخ مالیات حقوق کارمندان، براساس میزان درآمد حقوقی کارگران و کارمندان، به شرح زیر می‌باشد.

نرخ مالیاتدرآمد ازدرآمد تا
معاف100/000/000 ريال
10 درصد100/000/001 ريال140/000/000 ريال
15 درصد140/000/000 ريال230/000/000 ريال
20 درصد230/000/001 ريال340/000/000 ريال
30 درصد340/000/001 ريالبه بالا
جدول نرخ مالیات حقوق کارمندان در سال 1402 کارمندان و کارگران دولتی و غیردولتی

 همان‌طور که در جدول می‌بینید، نرخ معافیت ماهیانه در جدول مالیات حقوق سال 1402، ده میلیون تومان تعیین شده است. براساس این مصوبه، کارکنان دارای بیمه تأمین اجتماعی که درآمدشان حداکثر 10 میلیون تومان است، کارفرما موظف به پرداخت مالیات برای آنها نیست.

طبق این جدول برای افرادی که درآمد دریافتی آنها در سال 1402 بین ده میلیون تومان تا چهارده میلیون تومان است، مالیات پرداختی آنها 10 درصد از کل درآمد است. به ازای دستمزد بین چهارده میلیون تومان تا بیست و سه میلیون تومان، 15 درصد مالیات تعلق می‌گیرد. حقوق بیست و سه میلیون تومان تاسقف سی‌وچهار میلیون تومان، 20% مالیات پرداخت می‌کنند.

مالیات حقوق کارمندان از مبلغ سی‌وچهار میلیون تومان به بالا هم 30% محاسبه می‌شود. می‌توانید در این مقاله جدول مالیات حقوق سال 1402 مصوبه کمیسیون تلفیق را مطالعه کنید.

نرخ مالیات حقوق کارمندان

چند نکته که لازم است بدانید

لازم به ذکر است که نرخ مالیات حقوق کارمندان دولتی و غیردولتی و کارگران هیچ تفاوتی ندارد و کاملاً یکسان محاسبه می‌شود.

کارشناسان در محاسبه مالیات حقوق کارمندان تمامی پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی به کارمندان را مشمول مالیات دانسته‌اند. مثلاً حقوق پایه، اضافه کار، ایاب‌وذهاب، مزایای نقدی، حق مسکن، حق مدیریت، حق تأهل، حق اولاد و… .

کلام آخر

مالیات حقوق کارمندان برای تأمین منابع مالی کشور اهمیت دارد. سازمان امور مالیاتی کشور هرساله طی بخشنامه‌ای جدول مالیات حقوق را ارائه می‌دهد و نرخ مالیات حقوق کارمندان را تعیین می‌کند. درآمد تا سقف ده میلیون تومان از این مالیات معاف است. پرداخت آن به ‌عهده کارفرماست. شما می‌توانید مقاله کامل نحوه محاسبه مالیات حقوق کارمندان را در سایت سیپا مطالعه کنید.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
وام و تسهیلات مالی از منابع مالی مهم برای شرکت‌ها است. اما در مقابل پول دریافتی، آن‌ها باید اقساط را سر وقت پرداخت کنند.
آخرین مهلت ارسال گزارش فصلی برای فصل زمستان سال 1402، تا پایان روز 15 اردیبهشت ماه سال بعد (1403) می‌باشد. ارسال صحیح و به‌موقع این گزارشات از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا ...
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
وام و تسهیلات مالی از منابع مالی مهم برای شرکت‌ها است. اما در مقابل پول دریافتی، آن‌ها باید اقساط را سر وقت پرداخت کنند.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید