روش پرداخت و مهلت ارسال لیست بیمه 1402 + جریمه دیرکرد

مهلت ارسال لیست بیمه

به‌طورکلی، بیمه قراردادی است که براساس آن شرکت بیمه تعهد می‌کند در برابر مبلغی که از فرد یا شرکت بیمه‌گذار دریافت می‌کند، خسارت واردشده به بیمه‌گذار را در پی اتفاق ناخواسته جبران کند. بنابراین فرد بیمه‌شده ماهانه مبلغی را به‌نام حق بیمه به شرکت بیمه می‌پردازد. بیمه‌گذار باید حق بیمه را طبق قرارداد بیمه پرداخت کند. البته پرداخت بیمه کارکنان توسط کارفرمایان باید در یک بازه زمانی مشخص انجام شود. در این مقاله مهلت ارسال لیست بیمه و مهلت پرداخت حق بیمه را با جزئیات بیان می‌کنیم.

وظایف کارفرمایان در قبال شرکت بیمه‌گر

شرکت‌ها ۴ وظیفه اصلی درخصوص بیمه دارند.

 1. تشکیل پرونده بیمه و اخذ شماره و کد کارگاه
 2. نام‌نویسی کارکنان و اخذ شماره بیمه برای آن‌ها
 3. تهیه لیست بیمه کارکنان طبق حقوق و دستمزد کارکنان
 4. ارسال لیست بیمه و پرداخت حق بیمه

برای پرداخت بیمه کارکنان توسط کارفرمایان اطلاعاتی باید در لیست حق بیمه وارد شود که به شرح زیر است:

 • نام و نام خانوادگی کارفرما
 • اطلاعات نام و نشانی کارگاه
 • نام ماهی که بیمه برای آن رد می‌شود
 • تعداد روزهای کاری
 • مقدار حقوق و دستمزد و مزایا
 • اطلاعات و مشخصات کامل کارکنان
 • مبلغ حق بیمه
 • سهم کارفرما از حق بیمه
 • سهم کارمند از بیمه
 • زمان آغاز به کار و ترک کار بیمه‌شده
 • استراحت پزشکی کارگر
مهلت پرداخت حق بیمه

چرا بیمه کارکنان یک واحد تجاری مهم است؟

بیمه بازنشستگی و درمان از مهم‌ترین نوع بیمه هستند. زمانی که شخص تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد از مزایای درمانی برخوردار می‌شود و پس از بازنشستگی هم از مستمری و خدمات درمانی بهره‌مند خواهد ‌شد. به‌همین دلایل بیمه در زندگی افراد بسیار اهمیت دارد.

مهلت ارسال لیست بیمه

مهلت قانونی برای تحویل لیست بیمه و مهلت پرداخت حق بیمه طبق ماده ۳۹ قانون تأمین اجتماعی، حداکثر تا پایان آخرین روز ماه بعد است. براین اساس، درصورت تأخیر یا عدم ارسال لیست و تأخیر یا عدم پرداخت حق بیمه مربوط به هر ماه در مهلت تعیین شده طبق قانون جرائم، کارفرما باید در هر مورد جریمه تأخیر لیست و پرداخت حق بیمه را بپردازد.

 از طرف دیگر با عدم ارسال لیست صورت حقوق کارگران، کارفرما مجبور به پرداخت جریمه به میزان ۱۰ درصد مبلغ حق بیمه به‌علاوه بیمه بیکاری همان ماه می‌شود.

کارفرما به دلیل تأخیر در پرداخت حق بیمه یا عدم پرداخت آن و همچنین تأخیر یا عدم ارسال لیست، مشمول جریمه خواهد شد. اگر قبل از صدور برگ لازم‌الاجرا، اصل حق بیمه و بیمه بیکاری را یک‌جا پرداخت کند، از پرداخت ۴۰ درصد جریمه‌های مربوطه معاف خواهد شد. اما با صدور و ابلاغ برگ لازم‌الاجرا، معافیت ۴۰ درصد جریمه‌های متعلقه لغو خواهد شد و به‌علاوه یک بیستم بدهی به‌عنوان نیم عشر اجرایی به کارفرما تعلق خواهد گرفت.

نحوه پرداخت بیمه کارکنان توسط کارفرمایان

کارفرمایان مطابق قانون سازمان بیمه تأمین اجتماعی باید لیست بیمه کارمندان و کارگران را تا پایان آخرین روز ماه بعد و از طریق سامانه به آدرس https://samt.tamin.ir/portal/login به‌صورت اینترنتی و یا از طریق اپلیکیشن موبایل بیمه تأمین اجتماعی من، لیست بیمه را ارسال کنند. راحت‌ترین و سریع‌ترین روش پرداخت آنلاین حق بیمه تأمین اجتماعی، اپلیکیشن «تأمین من» است.

روش دیگر بدون اتصال به اینترنت و با کد دستوری USSD امکان‌پذیر است. کد دستوری #713*724* را در گوشی تلفن همراه وارد کرده و سپس دکمه تماس را بزنید و اطلاعات شناسه قبض را وارد کنید. البته ناگفته نماند پرداخت حق بیمه از طریق دستگاه عابر بانک هم ممکن است.

البته در برخی موارد می‌توان طبق مصوبات دولت، لیست را به‌شکل دوره‌ای و با مدت زمان بیشتری ارسال کرد. اگر زمان و مهلت ارسال لیست بیمه تمام شود و کارفرما در وظایف خود نسبت به بیمه کارکنان کوتاهی کند، جریمه‌ای معادل 10 درصد مبلغ حق بیمه به‌علاوه بیمه بیکاری، همان ماه را باید پرداخت کند.

ارسال لیست بیمه برای چه افرادی ضروری است؟

یکی از اقدامات قانونی و ضروری پس از راه‌اندازی کسب‌وکار، بیمه کارکنان آن واحد تجاری است. مطابق با قوانین، کارفرماهای مشمول این قانون لازم است حداکثر ظرف مدت 15 روز پس از شروع کسب‌وکار اقدامات لازم را انجام دهند. مشاوره حسابداری کسب‌وکار به مدیران واحد تجاری کمک می‌کند، بهتر با فرآیندها و قوانین بیمه کارکنان و مهلت ارسال لیست بیمه آشنا باشند. مهم‌ترین مزیت بیمه کارکنان استفاده از خدمات درصورت بروز حوادث احتمالی ناشی از کار است.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
وام و تسهیلات مالی از منابع مالی مهم برای شرکت‌ها است. اما در مقابل پول دریافتی، آن‌ها باید اقساط را سر وقت پرداخت کنند.
آخرین مهلت ارسال گزارش فصلی برای فصل زمستان سال 1402، تا پایان روز 15 اردیبهشت ماه سال بعد (1403) می‌باشد. ارسال صحیح و به‌موقع این گزارشات از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا ...
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
وام و تسهیلات مالی از منابع مالی مهم برای شرکت‌ها است. اما در مقابل پول دریافتی، آن‌ها باید اقساط را سر وقت پرداخت کنند.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید