جزئیات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، یکی از قوانین مهم حوزه مالیات و تجارت الکترونیکی به تصویب رسیده است. این قانون با هدف تسهیل و حفاظت از حقوق مصرف‌کنندگان در فضای مجازی، شرایط و مقرراتی را برای ورود فروشگاه‌ها و مودیان‌ها به بازار الکترونیکی و پرداخت مالیات ایجاد می‌کند. سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی براساس قوانین مصوب در مجلس شورای اسلامی در شش فصل تبیین شده اند. در متن آن اهداف، دلایل، طرح‌های تشویقی و جریمه‌ها کامل ثبت شده است. در این مقاله، به بررسی جزئیات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان پرداخته خواهد شد.

اهداف و جزئیات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۹۸ توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۸ به ابلاغ رسید. هدف این قانون ایجاد شفافیت و نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی و مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی است که از طریق پایانه‌های فروشگاهی و تراکنش دارند.

قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان دارای 6 فصل و ۲۹ ماده است که به ترتیب عبارتند از:

 • فصل اول: تعاریف
 • فصل دوم: تکالیف اشخاص مشمول
 • فصل سوم: تکالیف سازمان، دستگاه‌ها و مراجع ذیربط
 • فصل چهارم: تشویق‌ها و تسهیلات
 • فصل پنجم: ضمانت‌های اجرائی
 •  فصل ششم: نظارت بر اجرا

فصل اول: تعاریف

تعاریف این فصل شامل یک ماده است که مفاهیم مورد نیاز برای اجرای قانون را بیان می‌کند. از جمله این مفاهیم می‌توان به پایانه فروشگاهی، سامانه مودیان، اشخاص مشمول، سازمان، دستگاه‌ها و مراجع ذیربط اشاره کرد.

فصل دوم: تکالیف اشخاص مشمول

تکالیف اشخاص مشمول این فصل شامل ۱۳ ماده است که تکالیف اشخاص حقیقی و حقوقی در پایانه‌ های فروشگاهی و سامانه مودیان را مشخص می‌کند. از جمله این تکالیف می‌توان به ثبت نام در سامانه، نصب و راه‌اندازی پایانه، ارسال اطلاعات مربوط به فروش‌وخرید، صدور فاکتور و رسید، ارائه اطلاعات به سازمان و دستگاه‌های نظارتی و پرداخت مالیات و عوارض اشاره کرد.

قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

فصل سوم: تکالیف سازمان، دستگاه‌ها و مراجع ذیربط

فصل سوم قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان درباره تکالیف سازمان امور مالیاتی کشور، دستگاه‌ها و مراجع ذیربط در اجرای این قانون است. این فصل شامل دو ماده قانونی است:

ماده 15: سازمان امور مالیاتی کشور موظف است تا با هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط، سامانه مودیان را طراحی، توسعه، راه اندازی و نگهداری نماید. این سامانه باید قادر باشد تا اطلاعات مربوط به معاملات اشخاص مشمول را از طریق پایانه‌های فروشگاهی دریافت، ذخیره، پردازش و تحلیل نماید و از آنها برای محاسبه و وصول مالیات‌های مستقیم و غیرمستقیم استفاده کند.

ماده 16: سازمان امور مالیاتی موظف است تا با هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط، اقدامات لازم را برای تأمین پایانه‌های فروشگاهی و توزیع آنها بین اشخاص مشمول انجام دهد. همچنین سازمان باید از طریق سامانه مودیان، اطلاعات مورد نیاز اشخاص مشمول را در اختیار آنها قرار دهد و از طریق این سامانه با آنها ارتباط برقرار کند.

فصل چهارم: تشویق‌ها و تسهیلات

فصل چهارم قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان درباره تشویق‌ها و تسهیلاتی است که سازمان امور مالیاتی کشور برای اشخاص مشمول این قانون ارائه می‌کند. این فصل شامل پنج ماده قانونی است. سازمان برای تشویق مصرف کنندگان نهایی، از هر ده صورت‌حساب صادر شده توسط پایانه فروشگاهی به قید قرعه یک صورت‌حساب را انتخاب کرده و دو برابر مبلغ مالیات ارزش افزوده آن را به فرد مسترد می‌کند. همچنین سازمان برای تشویق اشخاص مشمول، از میان آنهایی که در مهلت مقرر پایانه فروشگاهی را نصب و راه‌اندازی کرده و از آن استفاده می‌کنند، به قید قرعه یک درصد از آنها را انتخاب کرده و مبلغی را به‌عنوان جایزه به آنها پرداخت می‌کند.

فصل پنجم: ضمانت‌های اجرائی

فصل پنجم قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان درباره ضمانت‌های اجرائی است که سازمان امور مالیاتی کشور برای اعمال این قانون دارد. این فصل شامل چهار ماده قانونی است. در این مواد آمده است سازمان مجاز است در صورت عدم اجرای تکالیف اشخاص مشمول، از طریق سامانه مودیان، اقداماتی مانند اخطار، توقیف حساب بانکی، جریمه نقدی و مسدود کردن پایانه فروشگاهی را انجام دهد. همچنین سازمان مجاز است درصورت تشخیص تخلفات اشخاص مشمول، از طریق سامانه مودیان، اقداماتی مانند ابطال صور‌‌ت‌حساب الکترونیکی، اصلاح مبلغ مالیات بر ارزش افزوده، اعمال جریمه و محرومیت از تسهیلات انجام دهد.

فصل ششم: نظارت بر اجرا

فصل ششم قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان درباره نظارت بر اجرای این قانون است. این فصل شامل چهار ماده قانونی است. باوجود این قانون سازمان مجاز است تا با هماهنگی با دستگاه‌های ذیربط، نظارت بر رعایت تکالیف اشخاص مشمول و عملکرد سامانه مودیان را انجام دهد.

پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

 ابزار و ادوات پایانه های فروشگاهی

پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان وسایلی هستند که اطلاعات مربوط به فروش و خرید کالا و خدمات را به سامانه مودیان و سازمان امور مالیاتی ارسال می‌کنند و صورتحساب الکترونیکی صادر می‌کنند. به‌طورکلی، پایانه‌های فروشگاهی را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

رایانه

 این نوع پایانه‌ها از یک کامپیوتر و یک نرم‌افزار مخصوص برای اتصال به سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی استفاده می‌کنند. این پایانه‌ها معمولاً در فروشگاه‌های بزرگ و مراکز خرید کاربرد دارند.

دستگاه کارتخوان بانکی

دستگاه POS برای همه کاملاً آشناست. این نوع پایانه‌ها به درگاه پرداخت الکترونیکی بانک متصل است و قابلیت خواندن کارت‌های بانکی را دارد. این پایانه‌ها معمولاً در فروشگاه‌ها و مغازه‌ها کاربرد دارند.

درگاه پرداخت الکترونیکی

 این نوع پایانه‌ها از یک سامانه اینترنتی که به سامانه مودیان متصل است و قابلیت پرداخت آنلاین را دارد، استفاده می‌کنند. این پایانه‌ها معمولاً در فروشگاه‌های اینترنتی و تجارت الکترونیک کاربرد دارند.

جرائم اجرا نکردن قانون جدید سامانه مودیان

قانون‌گذار برای اینکه نسبت به اجرای قانون جدید سامانه مودیان اطمینان حاصل کند، جرائم بسیار سنگینی را برای مودیان متخلف در نظر گرفته است. در‌صورتی‌که مودی مرتکب هر یک از تخلفات زیر شود، باید برابر با ۱۰ درصد مبلغ فروش یا ۲۰ میلیون ریال (هرکدام که بیشتر باشد) جریمه پرداخت کند. جرائم مربوط به پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و حافظه مالیاتی به شرح زیر است.

 1. عدم عضویت در سامانه مودیان
 2. عدم استفاده از پایانه فروشگاهی
 3. عدم استفاده از حافظه مالیاتی
 4. استفاده از حافظه مالیاتی دیگران برای خود
 5. استفاده از حافظه مالیاتی خود برای سایرین
 6. عدم اعلام شماره‌حساب‌های بانکی واحد اقتصادی که گردش مالی را با آن‌ها انجام می‌دهد.

که البته جریمه مهم‌تر از دست دادن معافیت، نرخ صفر و مشوق‌های مالیاتی موجود در قانون مالیات‌های مستقیم است که باعث خسارات جبران‌نشدنی به مودیان مالیاتی بی‌اطلاع می‌شود.

سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی

 جرائم مربوط به صورتحساب چاپی

علاوه‌بر آنچه گفته شد، اقدامات دیگری هم هستند که می‌توانند با جرائمی همراه باشند. برای مثال در صورت عدم تحویل صورتحساب چاپی به خریدار یا مخدوش کردن آن، مؤدی باید برابر با ده درصد فروش انجام شده از این طریق یا بیست میلیون ریال (هر مبلغی که بیشتر باشد) را به سازمان امور مالیاتی به‌عنوان جریمه پرداخت کند.

کلام آخر قانون سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی

قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان به‌منظور حفظ حقوق مصرف‌کنندگان و تنظیم روابط تجاری در فروشگاه‌ها و مراکز خرید ایجاد شده است. این قانون شامل مقرراتی در مورد قیمت‌گذاری، بازگشت کالا، تضمین کیفیت و سایر مسائل مرتبط با خرید و فروش محصولات در 6 فصل و ۲۹ ماده است. سامانه مودیان نیز یک سامانه آنلاین است که در راستای حفظ حقوق مصرف‌کنندگان و رفع اختلافات میان تاجران و مشتریان ایجاد شده است. این سامانه با ایجاد یک فضای تجارت الکترونیکی سالم و اعتمادساز برای مردم و صاحبان کسب‌وکارها ایجاد شده است. شما مخاطب عزیز هرگونه سؤالی را می‌توانید از مشاوران حسابداری سیپا در کادر پایین بپرسید.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
سازمان‌ها و مؤسسات خصوصی و دولتی که خریدوفروش می‌کنند، باید صورت معاملات را به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه دهند. مهلت ارسال معاملات فصلی ماکزیمم تا یک ماه بعد از انجام معامله است.
طبق قانون سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی، کلیه شرکت‌ها و اشخاص حقوقی باید نسبت به ارسال صورت حساب فروش خود در سامانه مودیان اقدام کنند. این قانون از ابتدای فروردین ۱۴۰۲ اجرای شد.
طبق قانون مالیات‌ها، کارفرما موظف است در هر ماه، پس از انجام محاسبات حقوق و مزایای پرسنل خود، لیست مالیات حقوق پرسنل را تهیه کرده و این لیست را در زمان مقرر به سامانه مالیات حقوق ارسال کند.
سازمان‌ها و مؤسسات خصوصی و دولتی که خریدوفروش می‌کنند، باید صورت معاملات را به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه دهند. مهلت ارسال معاملات فصلی ماکزیمم تا یک ماه بعد از انجام معامله است.
طبق قانون سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی، کلیه شرکت‌ها و اشخاص حقوقی باید نسبت به ارسال صورت حساب فروش خود در سامانه مودیان اقدام کنند. این قانون از ابتدای فروردین ۱۴۰۲ اجرای شد.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید