زمان تهیه گزارشات خرید و فروش فصلی ۱۴۰۲

زمان تهیه گزارشات خرید و فروش فصلی ۱۴۰۲

گزارشات و صورت‌های مالی معاملات انجام‌شده در یک فصل باید در یک بازه زمانی مشخص به اداره مالیات ارسال شود. این گزارشات شامل جزئیات معاملات، درآمدها، هزینه‌ها، سودوزیان و سایر اطلاعات مالی و مالیاتی است. با روی کار آمدن دولت الکترونیک گزارش معاملات فصلی به‌صورت غیرحضوری و از طریق سامانه الکترونیک مالیاتی فراهم شده است. دقت کنید عدم ارسال در موعد مقرر جریمه در پی دارد. سؤال اینجاست زمان تهیه گزارشات خرید و فروش فصلی ۱۴۰۲ و مهلت ارسال معاملات فصلی مودیان چه زمانی است؟ به‌همین‌دلیل در ادامه صورت معاملات فصلی و آخرین فرصت ارسال معاملات فصلی را بررسی خواهیم کرد.

صورت معاملات فصلی چیست؟

قبل از هر توضیحی بهتر است با صورت معاملات فصلی آشنا شویم. ماده ۱۶۹ قانون مالیات‎‌های مستقیم کاملاً شفاف به سه نکته اساسی اشاره کرده است:

  • تمامی سازمان‌ها و مؤسسات خصوصی و دولتی که خریدوفروش می‌کنند، باید صورت معاملات را به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه دهند. مهلت ارسال معاملات فصلی ماکزیمم تا یک ماه بعد از انجام معامله است. ارسال به‌موقع این صورتحساب‌ها توسط حسابداران بسیار اهمیت دارد، چرا که تأخیر و تعلل در ارسال، منجر به پرداخت جریمه خواهد شد.
  • نکته بعدی در مورد معاملات کوچک است. اگر مبلغ این معاملات تا ده درصد حدنصاب معین باشد، ارسال ماهانه الزامی نیست و در این موارد شرکت‌ها می‌توانند فهرست این دسته از معاملات را به‌صورت تجمیعی و هر سه ماه یک‌بار به سازمان مالیاتی ارائه دهند.
  • اما نکته پایانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کسب‌وکارها برای ارسال صورت معاملات فصلی باید کارت اقتصادی دریافت کنند و کد اقتصادی ارائه نمایند، درغیراینصورت مدارک مورد پذیرش قرار نمی‌گیرند. بدون کد اقتصادی ارسال هیچ مستنداتی از سوی مودی پذیرفته نیست.
آخرین فرصت ارسال معاملات فصلی

زمان تهیه گزارشات خرید و فروش فصلی

مهلت ارسال معاملات فصلی در هر فصل، یک ماه‌ و نیم بعد از پایان آن فصل می‌باشد. هر شخص حقیقی و یا حقوقی مکلف است حداکثر یک ماه و نیم یا 45 روز پس از پایان هر فصل، گزارشات فصلی معاملات خود را به سازمان مالیاتی تحویل دهد. در ادامه زمان تهیه گزارشات خرید و فروش فصلی ۱۴۰۲ را بررسی می‌کنیم:

همان‌طور که گفته شد آخرین فرصت ارسال معاملات فصلی به سازمان امور مالیاتی کشور تا یک ماه و نیم بعد از پایان هر فصل است. پس مشمولین حقیقی و یا حقوقی باید ۴ بار در سال گزارشات خرید و فروش فصلی را ارسال کنند.

براساس اطلاعیه سازمان امور مالیاتی، مهلت ارسال معاملات فصلی بهار در هر سال، 15 مرداد همان سال است.

سازمان امور مالیاتی آخرین فرصت ارسال معاملات فصلی تابستان در هر سال، 15 آبان ماه همان سال اعلام کرده است.

باتوجه به مهلت اعلام‌شده از سوی سازمان، مهلت ارسال معاملات فصلی خرید و فروش‌ها برای فصل پاییز در هر سال، 15 بهمن همان سال می‌باشد.

و به همین ترتیب 45 روزه، زمان تهیه گزارشات خرید و فروش فصلی ۱۴۰۲ و مهلت ارسال معاملات فصلی برای فصل زمستان، پایان روز 15 اردیبهشت ماه سال بعد خواهد بود.

نکات ریز پیرامون آخرین فرصت ارسال معاملات فصلی

  • لازم به ذکر است که باید به زمان‌های تعیین‌شده دقت کنید زیرا پرداخت بعد از این مهلت‌های قانونی پذیرفته نیست و مشمول جریمه‌ای معادل 1% از مبلغ معاملاتی که لیست آن‌ها تحویل داده نشده است خواهید شد.
  • هیچ‌گاه منتظر تمدید این زمان نمانید زیرا در موارد بسیار کم و نادر این مهلت تمدید شده است.
  • اگر آخرین مهلت ارسال معاملات فصلی (45 روز پس از پایان فصل)، همزمان با روز جمعه یا تعطیل رسمی باشد، آخرین فرصت ارسال معاملات فصلی روز بعد از تعطیل رسمی محاسبه می‌شود.
  •  زمان تهیه گزارشات خرید و فروش فصلی ۱۴۰۲ به‌صورت جدول نیز آوره شده است.
جدول مهلت ارسال معاملات فصلی

 گزارش‌های معاملات فصلی را با کمک مشاور تهیه کنید

گزارشات خرید و فروش فصلی باید در بازه زمان مشخص و از طریق سامانه امور مالیاتی توسط مودی انجام شود. ارسال بعد از مهلت مقرر پذیرفته نیست و جریمه معادل 1% از مبلغ معاملاتی برای مودی دارد. اگر درباره زمان تهیه گزارشات خرید و فروش فصلی ۱۴۰۲ سؤالی دارید، در قسمت نظرات با ما به درمیان بگذارید. کارشناسان سیپا پاسخگو شما هستند.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان دارای 6 فصل و ۲۹ ماده است که به ترتیب عبارتند از: تعاریف، تکالیف اشخاص مشمول و ...
طبق قانون سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی، کلیه شرکت‌ها و اشخاص حقوقی باید نسبت به ارسال صورت حساب فروش خود در سامانه مودیان اقدام کنند. این قانون از ابتدای فروردین ۱۴۰۲ اجرای شد.
طبق قانون مالیات‌ها، کارفرما موظف است در هر ماه، پس از انجام محاسبات حقوق و مزایای پرسنل خود، لیست مالیات حقوق پرسنل را تهیه کرده و این لیست را در زمان مقرر به سامانه مالیات حقوق ارسال کند.
قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان دارای 6 فصل و ۲۹ ماده است که به ترتیب عبارتند از: تعاریف، تکالیف اشخاص مشمول و ...
طبق قانون سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی، کلیه شرکت‌ها و اشخاص حقوقی باید نسبت به ارسال صورت حساب فروش خود در سامانه مودیان اقدام کنند. این قانون از ابتدای فروردین ۱۴۰۲ اجرای شد.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید