حسابداری مالی چیست و تاثیر آن در رشد کسب و کارها

حسابداری مالی در کسب و کار

   شما تا به حال فوتبال بازی کرده‌اید؟!
   اگر بازی هم نکرده باشید دست کم چند بار از تلویزیون شاهد آن بوده‌اید.
   دوست دارید مربی کدام تیم باشگاهی باشید؟ آرسنال؟ بارسلونا؟ منچستر؟ چلسی؟! هر کدام را که دوست دارید فرقی نمی کند! چون یک مربی اول از هرچیز باید کارش را بلد باشد.
   به نظر شما چه اهمیتی دارد که در طول مسابقه، چند ضربه ایستگاهی، چند کرنر یا موارد دیگر به دست بیاورید؟ مهم است که یک دفاع محکم یا یک دروازه بان مناسب داشته باشید؟ با یک نوک حمله حسابی چطور؟ موافقید؟
   اینها عوامل متعدد موفقیت در یک مسابقه فوتبالی محسوب می‌شوند. اما در حقیقت آنچه در پایان مسابقه اهمیت دارد این است که شما مسابقه را برده یا باخته‌اید. نه اینکه در طول بازی چند کرنر یا چند ضربه ایستگاهی به دست آورده‌اید.
   چرا این حرف ها را می گویم؟ به نظرم کسب و کار چیزی شبیه به همین فوتبال است. بله می‌خواهم درباره کسب و کار صحبت کنم.
   احتمالا می‌دانید که یکی از عوامل موفقیت در کسب و کار وجود یک حسابدار کاردان و با تجربه است. شاید بشود گفت، حسابدار دروازه‌بان ورودی و خروجی‌های مالی یک شرکت است.

تاریخچه شیرین حسابداری

   پس از رونق حسابداری در قرن نوزدهم برای به بهبود کیفیت اطلاعات، اصول و استانداردهای حسابداری توسط انجمن‌های حرفه‌ای کشورهای پیشرو تدوین و مورد استفاده قرار گرفت. حسابداران در ایران، سالیان متمادی از اصول و استانداردهایی که در خارج از ایران تدوین شده بود استفاده می‌کردند. اما از آنجا که استانداردهای کشورهای دیگر به دلیل تفاوت‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی ملل مختلف حداقل در کوتاه مدت با بروز مشکلاتی مواجه می‌شدند، کشور ما نیز بر آن شد که در سال ۱۳۶۶ بر اساس قانون، سازمان حسابداری ایجاد و مسئول تدوین استانداردهای حسابداری و حسابرسی را تعیین کند.
   همان طور که می‌دانید حسابداری شاخه‌های مختلفی دارد. در این نوشتار می‌خواهیم به رشته حسابداری مالی و تاثیر آن بر کسب و کارها بپردازیم.

مقاله پیشنهادی برای شما: بهترین روش تهیه بودجه سالانه

حسابداری مالی چیست؟

   همانطور که از نام آن مشخص است، حسابداری مالی با ثبت و طبقه بندی تراکنش‌های مالی یک کسب و کار سروکار دارد. داده‌های این نوع حسابداری عموماً مربوط به سوابق حساب‌ها می‌شود. یعنی به گذشته یک مجموعه مربوط می‌شود.
   در حسابداری مالی، تراکنش‌های مالی شرکت در قالب گزارش و صورت‌های مالی ارائه می‌شوند. مواردی مثل:

 1. صورت درآمد
 2. ترازنامه
 3. صورت نقدینگی
 4. صورت سود انباشته

   این گزارشات مالی عملکرد شرکت را برای بستانکاران، سهامداران و اداره مالیات مشخص می‌کنند.
   صورت مالی چه شکلی است؟ زشت است یا زیبا؟!
   صورت معمولا شامل چشم، دهان، بینی…
   حق با شماست! این صورت با آن صورت کاملا متفاوت است!
   شفاف سازی کلی در اظهارنامه ی هر شرکت را صورت مالی آن شرکت می‌گویند.
   ورودی‌ها و خروجی‌های یک مجموعه در صورت مالی به خوبی مورد بررسی قرار گرفته و مشخص می‌شوند

انواع حسابداری مالی

   حسابداری مالی به دو شیوه قابل اجرا است و هر شرکتی بنا بر نیازها و نوع فعالیت خود می‌تواند یکی از این دو روش را برای انجام امور حسابداری خود مورد استفاده قرار دهد.

حسابداری نقدی

   حسابداری نقدی برای کسب و کارهایی مناسب است که با پول نقد سر و کار دارند. در این روش حسابدار شرکت، فقرات ثبتی هر حساب را به صورت بدهکار و بستانکار ثبت می‌کند. اما تراکنش‌هایی که ورودی نقدی نداشته باشند در صورت مالی گنجانده نمی‌شوند. معمولاً کسب و کارهای کوچک از شیوه حسابداری مالی نقدی استفاده می‌کنند.

حسابداری تعهدی

   در شیوه حسابداری تعهدی داده‌های تراکنش‌ها ثبت می‌شود به این صورت که اطلاعات مربوط به عایدی و هزینه بدون اینکه پول نقد رد و بدل شده باشد، ثبت می‌شود.
   مثلاً وقتی فاکتور ارسال می‌کنید و زمانی که یک فاکتور دریافت می‌کنید آن را ثبت می‌نمایید.
   اصطلاحات “حساب پرداختنی” و “حساب دریافتنی” مفهوم این شیوه از حسابداری را به خوبی مشخص می‌کنند. “حساب دریافتنی” پولی است که شرکت شما از مشتری طلب دارد. درعین حال وقتی مشتری بدهی خود را به شرکت می پردازد بدهی او به “حساب پرداختنی” تسویه می‌شود.
   شرکت‌های بزرگ و سهامی عام، از شیوه حسابداری مالی تعهدی پیروی می‌کنند.

حسابداری مالی چیست

این مطلب را از دست ندهید: چگونه اظهارنامه عملکرد تنظیم کنم؟

اهداف حسابداری مالی چیست؟

   خوب! هیچ رشته‌ای بی هدف نیست.
   درواقع هدف از حسابداری مالی نظارت دقیق بر وجوه نقدی و غیر نقدی شرکت است. بررسی کردن آن دسته از وجوه نقد و غیر نقد که از شرکت خارج می‌شود و یا به آن وارد می شود، به این شاخه از حسابداری تعلق دارد.
   اما هدف اصلی این شاخه از حسابداری قرائن و ضریب های مالیاتی، مالیات بر درآمد، هزینه‌های قابل قبول مالیاتی، پیگیری معافیت‌های مالیاتی، جریمه های مالیاتی و… می‌باشد.

به طور کلی می‌شود گفت هدف اصلی از ایجاد نمودن این شاخه از حسابداری :

 1. جلوگیری از وارد شدن فشار مالیاتی بر مجموعه یا شرکت.
 2. ایجاد صورت حسابهای مالی برای استفاده کنندگان از آنها.
  از جمله استفاده کنندگان این صورت های مالی: بانکها، اعتباردهندگان، بستانکاران بلندمدت و کوتاه‌مدت، فروشندگان، مشتریان، کارکنان، سرمایه گذارانی که توانایی سرمایه گذاری دارند، کارگزاران بازار سرمایه، جامعه و مدیریت موسسه هستند.
 3. بررسی گزارشات حسابداری مالی برای بررسی عملکرد سازمان.
  این کار موجب می‌شود نقاط ضعف و قوت شرکت بررسی شده و راه‌های جدیدی پیش روی مدیران قرار بگیرد.
 4. اطلاع از هزینه‌ها و درآمدهای شرکت
  آگاهی از درآمد و هزینه‌های شرکت به برنامه ریزی‌های آینده کمک می‌کند.

مهم‌ترین تاثیر حسابداری مالی در کسب و کار

 1. ایجاد چشم انداز به آینده
 2. از بین بردن یا متعادل کردن احساس ریسک و خطر.
 3. ساده کردن روند کار با بررسی معاملات
 4. جلب اعتماد و جذب سرمایه

در چه مواقعی باید حسابداری مالی انجام دهیم؟

   در واقع گزارش مربوط به حسابداری مالی در شرکت‌هایی که بسیار بزرگ هستند، یکی از گزارش‌های کامل و همه جانبه محسوب می‌شود.
   این گزارش باید به صورت سالانه به مدیران ارشد ارائه شود. در برخی از موارد امکان دارد که این گزارش در سال دوبار ارائه شود. این مورد زمانی رخ می‌دهد، که مدیران ارشد بخواهند ایده جدیدی را در حسابداری مالی پیاده سازند. بر همین اساس باید در مورد سیستم مالی شرکت اطلاعات لازم را کسب کنند.
   در این صورت مدیران ارشد به خوبی می‌توانند تصمیم‌گیری‌های لازم را انجام دهند.
   بنابراین حسابدارهای آن شرکت باید دست به کار شوند و با استفاده از داشته‌های علمی خود و نرم افزارهای متنوع حسابداری این گزارش‌ها را به صورت کامل به مدیران ارشد تحویل دهند.

   و حالا ما به دنبال یک حسابدار هستیم! برای اینکه بتواند همه معاملات مالی، از پرداخت‌های ثابت و هزینه‌های متغیر تا سپرده‌ها و بودجه‌های بانکی را مدیریت کند.
   بله! این همان جمله‌ای است که از تمام مدیران و کارفرمایان شرکت‌های مختلف شنیده می‌شود.
   حسابدار جان! مدیران بسیاری منتظر حضورشما برای رسیدگی به امور مالی شرکت‌هایشان هستند. پس لطفا عجله کنید!
   اگر دوست دارید به یک حسابدار موفق تبدیل شوید و ویژگی‌های آن را بدانید به شما پیشنهاد می‌کنم نگاهی به مقالات قبلی ما بیاندازید.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
وام و تسهیلات مالی از منابع مالی مهم برای شرکت‌ها است. اما در مقابل پول دریافتی، آن‌ها باید اقساط را سر وقت پرداخت کنند.
آخرین مهلت ارسال گزارش فصلی برای فصل زمستان سال 1402، تا پایان روز 15 اردیبهشت ماه سال بعد (1403) می‌باشد. ارسال صحیح و به‌موقع این گزارشات از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا ...
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
وام و تسهیلات مالی از منابع مالی مهم برای شرکت‌ها است. اما در مقابل پول دریافتی، آن‌ها باید اقساط را سر وقت پرداخت کنند.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید