تعریف حسابداری مالی و مدیریت و نقش آن در بازار رقابتی

حسابداری مالی و مدیریت

با گسترش جامعه، بازارهای تجاری هم گسترده‌تر شده‌اند و کسب‌وکارهای بزرگ‌تر و متعددی پدید‌آمده‌اند و با یکدیگر رقابت می‌کنند. در این شرایط، مدیران در راستای افزایش کارایی شرکت خودشان تلاش بیشتری می‌کنند و به همین دلیل، اطلاعات مورد نیاز خود را معمولاً از سه منبع عمده اقتصاددان‌ها، تحلیلگران مالی و حسابداران مدیریت تأمین ‌می‌کنند. در این مقاله می‌خواهیم تعریف حسابداری مالی و مدیریت را بررسی کنیم.
با نگاهی به چند سال اخیر، متوجه‌ می‌شویم که کاربرد حسابداری مالی و مدیریت هیچگاه ایستا نبوده و متناسب با تغییرات محیطی در حال تغییر و تکامل می‌باشد و برای آن آینده‌ بهتر هم پیش‌بینی می‌شود.

با پیچیده‌تر شدن محیط‌های تجاری و صنعتی در دهه‌های اخیر شرکت‌ها و کسب‌وکارهای بزرگ متعددی هم به‌وجود آمده‌اند و هر روز بر تعداد آنها افزوده‌ می‌شود. این امر باعث شده که کالاها و خدمات متنوع، با کیفیت و با قیمت‌های گوناگون به بازار وارد شوند. در این بازارها رقابت سنگینی هم حکم‌فرماست ولی هر تولید‌کننده نمی‌تواند کالای خود را با قیمت دلخواه و کیفیت پایین بفروشد.

تعریف حسابداری مالی و مدیریت شامل طراحی و استفاده از اطلاعات مالی و غیرمالی در داخل سازمان تجاری است که در آن به نیازهای اطلاعاتی استفاده ‌کنندگان داخلی توجه می‌شود و سعی در کمک به مدیریت در دستیابی به اهداف سازمان دارد.

تعریف حسابداری مالی و مدیریت

وظایف حسابداری مالی و مدیریت چیست؟

از وظایف حسابداری مالی و مدیریت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. تهیه گزارش و اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده
  2. تهیه گزارشات خرید و فروش فصلی
  3. جمع‌آوری گزارشات مالی مورد نیاز
  4. پیگیری گزارشات جهت تحویل به مسئولان مربوطه
  5. و …

تأثیر حسابداری مالی و مدیریت در محیط رقابتی

باتوجه به اینکه محیط‌ تجاری حاکم بر سازمان‌ها هرگز ثابت نمی‌ماند و دائماً متغیر است؛ پس حسابداری مالی و مدیریت نیز برای حفظ ارزش کارایی و اثربخشی خود در جهت  ایفای مسئولیت باید دائماً در حال تغییر و بروز رسانی باشد. اگر تکامل تدریجی رشته حسابداری مالی و مدیریت از مسیر تحول و تکامل محیط تجاری یا همان کسب‌وکار حاکم بر سازمان‌ها عقب بماند و با تغییرات هماهنگ نشود در‌ این‌صورت عملکرد و کاربرد حسابداری مالی و مدیریت نه تنها در راستای دستیابی به اهداف سازمان مؤثر نخواهد بود، بلکه باعث کندی و یا حتی انحراف سازمان از مسیر دسترسی به اهداف می‌شود.

با این اوصاف، رشته حسابداری مالی و مدیریت با سرعت بیشتری جهت حل مشکلات در آینده، توسعه خواهدیافت. مدیران سازمان‌های تجاری و کسب‌وکارها با چهار فعالیت اصلی یعنی تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی، رهبری فعالیت‌های عملیاتی و کنترل روبرو هستند.

حسابداری مالی و مدیریت  چیست

مدیران برای دست‌یافتن به هر یک از این اهداف، اطلاعات موردنیاز خود را از طریق اقتصاددان‌ها، متخصصان مالی و همچنین حسابداری مالی و مدیریت به دست‌می‌آورند. حسابداری مالی و مدیریت اهداف زیر را برای خود تعریف کرده‌است:

  1. اطلاعات مورد نیاز مدیران در راستای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی
  2.  کمک به مدیران در پیشبرد و کنترل فعالیت‌های عملیاتی
  3.  تشویق مدیران و کارکنان برای فعالیت همسو با اهداف سازمان
  4. ارزیابی و سنجش عملکرد واحدهای زیرمجموعه مدیران و سایر کارکنان

علاوه‌بر این‌ها، تولیدکنندگان باید به عوامل دیگر هم توجه ‌کنند مثل تولید طبق سلیقه و خواسته مشتری، ارائه انواع خدمات پس‌ از فروش، توجه به جلب رضایت و خشنودی مشتریان، تولید و عرضه به موقع کالاها و خدمات و از همه مهم‌تر، قیمت پایین یا قیمت مطلوب مشتری.

از نظر تعریف حسابداری مالی و مدیریت در بازار رقابتی تولیدکنندگان نسبتاً زیادی مشغول به فعالیت هستند که کالاهای مشابه تولید می‌کنند. در این بازارها تولیدکننده‌ای موفق‌تر خواهدبود که به خواسته مصرف‌کننده بیشتر توجه‌ کند. از این رو قیمت و کیفیت خدمات جانبی و پس از فروش و سایر عوامل بسیار مورد توجه مشتری می‌باشد.

مزایای حسابداری مالی و مدیریت

رشته حسابداری مالی و مدیریت به دنبال یک هدف اصلی است، آن هم ارائه گزارش‌ها و کمک به مدیر جهت پیشرفت و توسعه سازمان است. بدین ترتیب گزارشات مالی، تصمیمات مالی را بهینه تر می‌کنند. ارزیابی عملکرد، مهم‌ترین مزایای رشته حسابداری مالی و مدیریت است و به معنی اینکه تمام امور حسابداری، ارزیابی و به مدیر سازمان گزارش داده می‌شوند.
از سایر مزایای رشته حسابداری مالی و مدیریت می‌توان به برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری، پیش‌بینی مشکلات احتمالی، مدیریت استراتژی، سودآوری، ارزیابی سهام، تجزیه تحلیل بودجه‌بندی سرمایه و تجزیه تحلیل محصول جدید اشاره کرد. کاربرد حسابداری مالی و مدیریت در تک‌تک مزایای گفته شده نیز وجود دارد.

کاربرد حسابداری مالی و مدیریت

تعریف حسابداری مالی و مدیریت بسیار مفصل است ولی با توجه به آنچه تا اینجا گفتیم نتیجه می‌گیریم کاربرد حسابداری مالی و مدیریت هیچگاه در سازمان‌ها ایستا نیست و برای حفظ کارایی و اثربخشی همیشه در حال تغییر و تکامل می‌باشد و همسو با تغییرات سازمان تغییر می‌کند.
واحدهای تجاری در بازارهای رقابتی با حضور تعداد زیادی عرضه‌کننده باید برای بقا و موفقیت به عوامل متفاوت مثل قیمت محصولات، خدمات با کیفیت و عرضه به‌موقع توجه داشته‌ باشند.

جمع بندی

در اینجا سعی کردیم شما را با مزیت‌ها و کاربردهای رشته حسابداری مالی و مدیریت آشنا کنیم. زیرا در بسیاری از کشورهای پیشرفته به‌عنوان عامل اصلی بهبود و توسعه تولید و بازوی اصلی مدیریت در افزایش کارایی کسب‌وکار می‌باشد. متأسفانه در برخی شرکت‌های ایرانی، بخش حسابداری مالی و مدیریت جایگاه خود را پیدا نکرده ‌است. گاهی از برنامه‌های مدیریت قبلی استفاده می‌شود که در بسیاری از موارد اهداف مورد نظر را تأمین نمی‌کند و بازنگری جدی در این امر توصیه می‌شود. در راستای بهبود حسابداری مالی و مدیریت، آموزش‌های مستمر و ضمن خدمت به کلیه کارکنان به‌عنوان یک روش مناسب توصیه می‌گردد.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.
افراد حقیقی و حقوقی باید مالیات پرداخت کنند؛ برخی از اشخاص مشمول پرداخت مالیات تکلیفی و ارسال اظهارنامه مالیات تکلیفی پیمانکاری به اداره مالیات هستند.
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید