حسابداری خزانه چیست؟

حسابداری خزانه داری

اجازه بدهید مقدمه حسابداری خزانه را، با تاریخچه خزانه و خزانه داری شروع کنیم.
در قدیم «خزانه» محلی بود در سرای امیران و پادشاهان و ثروتمندان، که جواهرات و مال های منقول قیمتی را در آنجا قرار می‌دادند. هر خرج و بذل و بخششی از آنجا می‌شد و هر هدیه‌ای هم که دریافت می‌شد به آنجا می‌رفت.
سال‌ها بعد در سنه۱۲۸۶ شمسی و بعد از تشکیل مجلس در کشورمان ایران، قانونی با عنوان «تشکیلات وزارت مالیه» تصویب و در ماده ۱۳ قانون تشکیل وزارت مالیه، اصول و وظایف خزانه داری کل مشخص شد.
طی سال‌های متمادی تغییرات متعددی در این قوانین ایجاد و نهایتاً در سال ۱۳۶۶ قانون محاسبات عمومی کشور به تصویب مجلس رسید، که در آن وظایف و اختیارات مشخصی برای خزانه‌داری تعیین شده بود.

این مطلب را از دست ندهید: چگونه صورت حساب ترازنامه تهیه و تنظیم کنیم؟

انواع خزانه و خزانه داری

می‌توان گفت در دوران ما، خزانه به مکانی گفته می‌شود که درآن دارایی‌های یک بنگاه اقتصادی شامل اسناد، وجوه نقد و… نگهداری می‌شوند.
عملیات خزانه‌داری هم فعالیت‌هایی از قبیل نگهداری و کنترل ورود و خروج اسناد و وجوه نقد و ثبت‌های حسابداری خزانه، دارایی‌های نقدی و عملیات دریافت و پرداخت است. بر این اساس 3 نوع خزانه داریم.

 1. خزانه در معنای عام:
  که در آن دارایی‌های مالی یا کالاهای گران قیمت مثل الماس و طلا نگهداری می‌شوند.
 2. خزانه داری دولتی:
   دراین خزانه درآمدها و هزینه‌های دولت زیر نظر گرفته می‌شود. مثل وزارت اقتصاد و دارایی که فعالیتش را تحت نظر خزانه‌داری کل کشور انجام می‌دهد.
 3. خزانه داری حسابداری:
  در آن سرمایه‌های نقدی و غیر نقدی یک سازمان نگهداری، مدیریت و سازماندهی خواهند شد. این همان بخشی است که موضوع نوشتن مقاله پیش روی شما را تشکیل می‌دهد.

خزانه داری حسابداری

 گفتیم خزانه داری در حسابداری شامل دو بخش است: نقدی و غیر نقدی
برای آشنایی با بخش های خزانه داری حسابداری و جزئیات آن، ما را با این مقاله همراهی بفرمایید. سیپا مشاور پاسخگوی نیازهای شما در حوزه حسابداری است.

عملیات نقدی حسابداری خزانه

همانطور که می‌دانید، شرکت‌ها و سازمان‌ها بسته به نوع فعالیت‌شان حساب‌های مختلفی دارند. باید بدانید که هرگونه عملیات واریز، برداشت و انتقال وجه به این حساب‌ها عملیات نقدی گفته می‌شود.
هنگام واریز و برداشت به هرکدام از این حساب‌ها، حسابدار خزانه، زمان و جزئیات عملیات را به همراه اسناد مربوطه در سیستم حسابداری خزانه ثبت می‌کند.
این عملیات در چارچوب حسابداری خزانه، بین حساب‌های داخلی و خارجی، یا شرکت‌ها و افراد طرف قرارداد اتفاق می‌افتد.

عملیات غیرنقدی حسابداری خزانه

در سیستم حسابداری خزانه، برخی از فعالیت‌های واریز، برداشت و انتقال به صورت مدت‌دار و متعهدانه انجام می‌شوند.
به این معنا که در هنگام انجام این عملیات‌ها هیچ گونه وجهی منتقل نخواهد شد، اما صادر کننده متعهد می‌شود که پرداخت وجه را در تاریخی مشخص انجام دهد.
در چنین مواقعی برای انجام عملیات غیرنقدی ،یکی از راهکارهای بانکی صادر کردن یک سند مانند چک یا سفته در وجه ذی‌نفع است که در تاریخ مشخصی قابلیت نقد شوندگی دارد.
به بیان دیگر، عملیات ثبت این اسناد طی دو مرحله‌ی دریافت و سپس وصول سند انجام می‌پذیرد.

دریافت و پرداخت سند

در تاریخ تبادل سند بین دو شخص حقیقی یا حقوقی ، صادر کننده بستانکار و دریافت کننده سند بدهکار محسوب می‌شوند.
با این اوصاف، اسناد قابل پرداخت به عنوان بدهی و اسناد قابل دریافت به عنوان دارایی ثبت خواهند شد.

واگذار سند

به واگذار کردن اسناد به بانک یا اشخاص جهت وصول د رسررسید تعیین شده واگذار می گویند. در این مرحله حساب اسناد دریافتنی بستانکار و اسناد درجریان وصول بدهکار می‌شود.

وصول سند

گفتیم سند در تاریخ مشخصی قابلیت نقد شوندگی دارد. به نقد شدن سند در تاریخ مقرر آن وصول می‌گویند. در هنگام وصول سند، حساب اسناد درجریان وصول بستانکار و حساب وصول کننده بدهکار می‌شود.

نکته مهم در انتخاب تنخواه دار!!!

اگر شرکت‌ها بخواهند برای هرهزینه کوچکی از بانک پول برداشت و یا چک صادر کنند چک‌های زیادی مصرف می‌شود. ضمن اینکه، برخی هزینه‌ها فوری و ضروری هستند و در همان لحظه به پول نقد نیاز دارند.
برای این دو حالت شرکت‌ها می توانند، یک نفر را به عنوان «تنخواه دار» انتخاب کنند.

همین الان مشاوره خود را از تیم با تجربه ما دریافت کنید. دریافت مشاوره مالی و حسابداری

تنخواه دار کیست؟

تنخواه دار فردی است که پول نقد شرکت را در اختیارش قرار می‌دهند. به این صورت که ابتدا رقم مشخصی به عنوان مبلغ تنخواه مشخص می‌شود. مثلا تنخواه را با ۵ میلیون تومان شارژ و این مبلغ را به حساب تنخواه گردان واریز خواهند کرد.
تنخواه گردان در مواقع مورد نیاز از این مبلغ استفاده می‌کند و زمانی که برفرض ۷۰ درصد تنخواه مصرف شد، تنخواه دار موظف است هزینه‌های خود را ارائه و سپس پس از بررسی هزینه‌ها توسط کنترل کننده تنخواه مجددا شارژ می‌شود.
نکته مهم اینکه، شخصِ تنخواه‌ دار معمولا نباید از پرسنل و کارمندان بخش مالی انتخاب شود. چرا که طبق استانداردهای داخلی کسی که پول را در اختیار دارد و با فردی که حساب پول‌ها را ثبت و کنترل می‌کند نباید یک شخص باشند.

اصطلاحات حسابداری خزانه

عملیات خزانه داری در حسابداری، اصطلاحاتی را شامل می‌شود که هر حسابدار و خزانه دار باید با آن‌ها آشنا باشد.

 • واگذار به غیر :
  هنگامی که اسناد قابل دریافت مانند چک را به شخص دیگری واگذار می‌کنید، این اصطلاح استفاده می‌شود.
 • واگذار به بانک :
  این اصطلاح مربوط به زمانی است که یک برگ چک را به بانک تحویل می‌دهید تا پس از وصول آن، مبلغ مورد نظر به حساب شما واریز شود.
 • واخواست :
  به برگشت اسناد از بانک یا اشخاص ثالث به دلیل عدم وصول آن‌ها (اعم از کسر موجودی ، نقص امضا و…) واخواست می‌گویند.
 • استرداد :
  اصطلاحاً عودت و بازگرداندن یک سند به صادرکننده یا پرداخت کننده، استرداد نامیده می‌شود.
 • چک‌های پرداختی در خزانه :
  به چک‌های صادر شده از حساب بانکی افراد شرکت‌ها و سازمان‌ها در وجه سایرین چک‌های پرداختی گفته می‌شود این اسناد پرداختی به طور معمول در جهت اجاره بها، پیش پرداخت، پرداخت مالیات، خرید مواد و تجهیزات صادر می‌شوند. ماهیت این دسته اسناد، بستانکار است.
 • چک‌های دریافتی در خزانه :
  به چک‌هایی که هنگام فروش محصول یا خدمات در قبال وجه دریافت می‌شود، چک‌های دریافتی می‌گویند.
 • حواله در حسابداری خزانه :
  با پیشرفت تکنولوژی ، سازمان‌ها و شرکت‌ها هم برای پرداخت وجه کالا و خدمات دیگر از پول نقد استفاده نمی‌کنند. بلکه هزینه آن را به صورت حواله از حساب خود به حسابی دیگر انتقال می‌دهند.
 • مدیریت اسناد در حسابداری خزانه:
  یکی از مهمترین بخش‌ها در حسابداری خزانه داری مدیریت اسناد می‌باشد. این بخش عملیاتی مانند نگهداری و طبقه بندی اسناد مالی، چک‌ها، ضمانت نامه‌ها،  ارائه اسناد و چک‌های برگشتی به حسابداری برای انجام پیگیری‌های لازم و همچنین گرفتن پشتیبانی از کلیه اسناد و اطلاعات خزانه را شامل می‌شود.

وظایف حسابدار خزانه

شرح وظایف حسابدار خزانه بسته به نوع و نیاز شرکت‌ها و همینطور دیدگاه مدیران مالی متفاوت است. اما به طور کلی حدود وظایف حسابدار خزانه و مسئولیت‌های او موارد زیر را شامل می‌شود:

 • کنترل و نگهداری حساب‌های بانکی شرکت
 • نگهداری و بایگانی اسناد مالی و به روش‌های مختلف دستی و نرم افزاری
 • صدور و دریافت اسناد دریافتنی و پرداختنی
 • تهیه مغایرت‌های بانکی به صورت ماهانه
 • پرداخت کلیه هزینه‌های شرکت
 • ارائه گزارش‌های مالی مربوطه مثل نقدینگی صندوق‌ها، چک‌های دریافتی و پرداختی، چک‌های معوقه و برگشتی، ضمانت نامه‌ها و… براساس آئین نامه به مدیران شرکت.
 • یادآوری موعد تعهدات به مدیران، برای ساماندهی تاریخ تعهدات و تامین منابع مالی سازمان

وظایف حسابدار خزانه از نظر اخلاقی

 • رازداری و عدم افشای اطلاعات به دیگر افراد غیر مرتبط با خزانه
 • اطمینان از درستی ضمانت های دریافتی
 • جلوگیری از هرگونه جا به جایی در نوبت پرداخت‌ها
 • جلوگیری از ورود افراد غیر مرتبط به خزانه داری
 • اطلاع رسانی فوری به مدیریت در صورت مشاهده حرکات مشکوک پرسنل خزانه

وظایف حسابدار خزانه از دید همکاری

 • همکاری با حسابرس داخلی
 • انجام تمام وظایفی که رئیس حسابداری مشخص می‌کند.
 • همکاری با واحدهای تابعه
 • و هر گونه همکاری که بر اساس بخشنامه و آیین نامه‌های حسابداری به عهده حسابدار خزانه می‌باشد

مقاله پیشنهادی برای شما: حسابداری مالی چیست و تاثیر آن در رشد کسب و کارها 

مغایرت بانکی چیست؟

مغایرت بانکی در واقع یک نوع گزارش مالی است.
در پایان هر ماه یک صورت حساب از بانک گرفته می‌شود و کلیه عملیات واریز و برداشت وجوه در هر حساب بانکی به صورت جداگانه، با سندهایی که در دفاتر حسابداری ثبت شده‌اند مغایرت‌گیری می‌شوند.
اگر در این بین اختلافی وجود داشته باشد، اختلاف را برطرف می‌کنند تا در انتهای ماه مغایرتی بین مانده حساب‌ها در بانک و و دفاتر حسابداری وجود نداشته باشد.

حسابداری خزانه چیست

مزایای استفاده از خزانه داری در حسابداری

امروزه برای بنگاه‌های اقتصادی به دلیل پیچیدگی عملیات‌های نقدی و غیر نقدی، سازماندهی و مدیریت آن‌ها و ضرورت پاسخگویی به سهامداران و شرکای تجاری در سازمان، وجود یک سیستم خزانه داری اهمیت بسیاری پیدا کرده است. در این بخش به چند مورد از مزایای خزانه داری در حسابداری اشاره خواهیم کرد :

 1. انجام تمام عملیات های مالی از قبیل صدور سند، ایجاد، اصلاح و غیره به صورت خودکار
 2. امکان به روز نگه‌داشتنِ اطلاعات بانک‌ها و صندوق‌ها
 3. مدیریت اسناد قابل دریافت و قابل پرداخت
 4. ارائه گزارش‌های مختلف مالی از جمله گزارش موجودی صندوق، گزارش ریز دریافت‌ها و پرداخت‌ها، همچنین گزارش موازنه منابع و مصارف و…
 5. امکان تغییر وضعیت اسناد قابل دریافت در حالت‌های مختلف وصول شده، وصول نشده، در جریان وصول، برگشتی، واگذار و یا نقد شده
 6. تغییر وضعیت اسناد قابل پرداخت در حالت‌های مختلف پاس شده، پاس نشده و یا عودت یافته

ثبت‌های حسابداری خزانه داری چگونه انجام می‌شوند؟

این روزها مدیریت و کنترل وجوه نقد، اسناد مالی، اسناد خزانه، صورت‌های مالی و همینطور مدیریت جریان نقدینگی یکی از مسائل با اهمیت و مهم برای مدیران شرکت هاست.
با توجه به اهمیت این موضوع و همچنین تنوع موجود در دریافت‌ها و پرداخت‌های امروزه، نیاز به نرم افزارهای حسابداری ویژه‌ در این زمینه احساس می‌شود.
نرم افزارحسابداری خزانه داری کنترل و مدیریت وجوه نقد، اسناد دریافتی و پرداختی، تمام فرآیندهای دریافت و پرداخت وجه و درواقع کلیه ثبت‌های حسابداری خزانه را به صورت خودکار انجام می‌دهد.
جالب اینکه این نرم افزارها با قابلیت های متنوع، پاسخگوی نیاز انواع سازمان‌ها و شرکت‌ها از جمله شرکت‌های بازرگانی، تولیدی و خدماتی هستند.
خلاصه اینکه، این نرم افزارها امکاناتی را در اختیار حسابداری خزانه ی شرکت‌ها قرار می‌دهند، تا آن‌ها بتوانند به راحتی اطلاعات مالی و محاسبات خود را ثبت و بررسی نمایند.

سخن پایانی

در این گفتار مرور کوچکی داشتیم بر تاریخچه خزانه.
انواع خزانه داری را گفتیم و بعد از آن به خزانه داری در حسابداری پرداختیم. اصطلاحات مهم و رایج در حسابداری خزانه را بیان کردیم.
وظایف حسابدار خزانه را شرح دادیم و سپس اشاره‌ای داشتیم به مزایای حسابداری خزانه در شرکت‌ها.
همچنین در انتها گفتیم که این روزها با پیشرفت علم و وجود نرم افزارهای حسابداری، ثبت اطلاعات گسترده حسابداری خزانه داری هم آسان‌تر شده است.
با این همه اگر هنوز ذهن پویای شما با سوالی مواجه است، می‌توانید با مشاورین حرفه ای سیپا در میان بگذارید. سیپا اینجاست تا هرلحظه شما را در مسیر رشد مالی همراهی نماید.

اخبار مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *