گزارش حد نصاب معاملات فصلی

گزارش حدنصاب فصلی

هر سال سازمان امور مالیاتی حد نصاب معاملات فصلی را تعیین و اعلام می کند. که یکی از مهم ترین تکالیف مودیان ارسال این گزارش می باشد. از آنجایی که گزارش حد نصاب معاملات فصلی از اهیمت بالایی برخوردار است، در این محتوا به چیستی، کاربردها، حد نصاب معاملات کوچک، نحوه تعیین حد نصاب و حد نصاب معاملات فصلی در سال 1401 می پردازیم.

کاربرد تعیین حد نصاب معاملات

اصلی ترین کاربرد حد نصاب معاملات فصلی را می توان به تهیه و ارسال گزارشات خرید و فروش فصلی اشاره کرد. علاوه بر اینها برای انجام تکالیف مالیاتی و برگزاری مناقصات از اهمیت بالایی برخوردار است. کاربردهای تعیین حدنصاب معاملات را میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. ثبت اموال خریداری شده در صورتهای مالی
  2. جهت برگزاری مناقصات (در شرکت‌های دولتی)
  3. برای ارسال درست صورت معاملات فصلی

در ادامه با اهمیت بیشتر این موضوع آشنا می شوید.

حدنصاب معاملات چگونه تعیین می شود؟

همانطور که پیش تر گفتیم در ابتدای هر سال، وزارت امور اقتصادی و دارایی بر اساس تبصره 1 ماده 3 قانون برگزاری مناقصات، حدنصاب معاملات را به هیئت وزیران پیشنهاد می دهد. هیئت وزیران بعد از برسی بر اساس شاخص‌های کالا و خدمات اعلام شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تصویب و تایید می کند. در آخر حد نصاب معاملات به صورت بخشنامه‌ به دست عموم مردم می رسد.

حد نصاب معاملات کوچک چیست؟

به مبلغی که در ابتدای هر سال برای سنجش هزینه‌ها و ثبت معاملات در گزارشات خرید و فروش قرار می گیرد حد نصاب معاملات کوچک می گویند. حد نصاب معاملات کوچک ملاکی برای ارزیابی سایر معاملات در مناقصات می باشد که از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی تعیین می شود.

حد نصاب معاملات کوچک 1401

با توجه به ابلاغیه دفتر هیئت دولت، حد نصاب معاملات کوچک سال 1401 به مبلغ 1,000,000,000 ريال در تاریخ 1401/3/16 تعیین شد. بر اساس این اعلامیه جدول حد نصاب معاملات سال 1401 به شرح زیر است:

شرححد معامله (ريال)توضیحات
معاملات کوچکتا سقف 1,000,000,000
معاملات متوسطاز مبلغ 1,000,000,000 تا مبلغ 10,000,000,000تا 10 برابر بیشتر از حد معاملات کوچک
معاملات بزرگمازاد بر 10,000,000,000بیش از 10 برابر حد نصاب معاملات کوچک

نکات مهم برای حسابداران: باتوجه به تعیین نصاب معاملات سال ۱۴۰۱ موضوع ماده ۳ قانون برگزاری مناقصات بموجب مصوبه هیات وزیران و مطابق ماده ۱۴ آیین نامه اجرایی موضوع تبصره(۳) ماده ۱۶۹ ، معاملات کوچک تر از پنج درصد حد نصاب معاملات کوچک به صورت تجمیعی ارسال می شود .
با توجه به حد نصاب معاملات کوچک سال ۱۴۰۱ ميتوان معاملات کمتر از پنج میلیون تومان را به صورت تجمیعی ارسال نمود .
ماده ۱۴- درخصوص معاملاتی که (اعم از خرید یا فروش کالا یا خدمت) تا میزان ۵% حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره (۱) ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات می­باشند، مشمولین ماده (۹) می­توانند فهرست معاملات مذکور را به صورت مجموع ارسال نمایند.

بخشنامه اعلام حدنصاب معاملات سال 1401

در ادامه بخشنامه جدید حدنصاب معاملات 1401 را به صورت PDF برای شما اورده ایم. شما می توانید PDF بخشنامه حد نصاب معاملات 1401 را دانلود کنید و با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

اگر هرگونه سوالی در رابطه با تهیه گزارش حد نصاب معاملات فصلی داشتید، میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. سیپا مشاور در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهد بود.

جدول حد نصاب معاملات فصلی از 1395 تا 1401

حد نصاب معاملات فصلی از 1395 تا 1401 را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

Quarterly trading quorum report

حد نصاب ثبت اموال

مطابق ماده ۱۲ مقررات و ضوابط اجرایی مربوط به هزینه استهلاک دارایی ها در صورتی که بهای تمام شده یک دارایی کمتر از ده درصد حد نصاب معاملات کوچک باشد می توان آن راتا ده میلیون تومان درسال ۱۴۰۱ به عنوان هزینه ثبت نمود .
ماده ۱۲- چنانچه قیمت تمام شده یک دارایی تحصیل یا ایجاد شده کمتر از ده درصد حد نصاب معاملات کوچک موضوع قانون برگزاری مناقصات در آن سال باشد، در سال تحصیل یا ایجاد قابل استهلاک خواهند بود.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.
افراد حقیقی و حقوقی باید مالیات پرداخت کنند؛ برخی از اشخاص مشمول پرداخت مالیات تکلیفی و ارسال اظهارنامه مالیات تکلیفی پیمانکاری به اداره مالیات هستند.
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید