آیا امکان ضرر در سامانه مؤدیان وجود دارد؟

آیا امکان ضرر در سامانه مؤدیان وجود دارد؟

قبل از گفتن نکات مهم و امکان ضرر در سامانه مؤدیان لازم است با این موضوع که سامانه مؤدیان چیست، کمی بیشتر آشنا شوید. سازمان امور مالیاتی، برای ثبت اطلاعات مالیاتی افراد حقیقی و حقوقی، در راستای کاهش فرار مالیاتی و افزایش شفافیت مالی سامانه مؤدیان را ایجاد کرده است.

سازمان امور مالیاتی برای اطمینان از پرداخت کامل مالیات توسط صاحبان مشاغل، برای مؤدیانی که آن را رعایت نمی‌کنند جرائم سنگینی را در نظر گرفته است. بنابراین، جلوگیری از ضرر در سامانه مؤدیان چگونه امکان‌پذیر  است؟ ما در ادامه تمام این موارد را بررسی کرده‌ایم.

ضرر در سامانه مؤدیان

سامانه مؤدیان چیست؟

سامانه مؤدیان، از طرف سازمان امور مالیاتی کشور طراحی شده‌ است. این سامانه به مشمولان نظام مالیاتی، کارپوشه‌ای اختصاص می‌دهد تا اطلاعات مالیاتی خود را آنلاین در آن ثبت و مدیریت کنند. این کارپوشه به‌عنوان یک ابزار برای تبادل اطلاعات مربوط به مالیات بین سازمان امور مالیاتی و مؤدی، استفاده می‌شود.

همچنین، سامانه مؤدیان به کاربران این امکان را می‌دهد که از طریق آن، صورت‌حساب الکترونیکی خود را ارسال و دریافت کنند. در این سامانه، فروشندگان می‌توانند فاکتورهای خرید خود را در سامانه بارگذاری کرده و خریداران نیز می‌توانند آن‌ها را تأیید کنند.

با استفاده از سامانه مؤدیان، سازمان امور مالیاتی تلاش می‌کند تا راه و روش‌های تقلب مالی و فرار مالیاتی را به حداقل برساند و اطلاعات مالیاتی مشمولان نظام مالیاتی را بدون هیچ‌گونه تقلب و با دقت بالا در آن تجمیع کند. در این‌صورت، سامانه مؤدیان به‌منظور جلوگیری از فساد مالی و افزایش شفافیت در امور مالیاتی، به کار می‌رود.

چه اشخاصی در سامانه مؤدیان ثبت نام کنند؟

ثبت نام در سامانه مؤدیان شامل اشخاص حقیقی، حقوقی و شرکت‌ها می‌شود. به‌عنوان مثال کسب‌وکارها، شرکت‌ها و سایر موسسات اقتصادی و… .

 علاوه‌بر این، فروشندگان و خریدارانی که به‌صورت الکترونیکی فاکتور و صورت‌حساب خود را مدیریت می‌کنند، نیز باید از این سامانه استفاده کنند. هدف اصلی سامانه مؤدیان، جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات مالیاتی مشمولان نظام مالیاتی است، بنابراین هر شخصی که باید مالیات بپردازد، لازم است در این سامانه ثبت نام کند. در غیراین‌صورت احتمال ضرر در سامانه مؤدیان قطعی است.

جلوگیری از ضرر در سامانه مودیان

ضرر در سامانه مؤدیان متوجه چه کسانی است؟

با توجه به توضیحات گفته شده برخی از اشخاص و صاحبان مشاغل به‌دلیل ناآگاهی و اطلاعات نادرست در مورد قوانین اقتصادی بر این باورند که پرداخت مالیات به دولت امری غیرمنصفانه و ناعادلانه است و فرار مالیاتی می‌کنند.

نکته حائز اهمیت در مورد کشور ایران این است که قانون‌گذار برای دریافت مالیات به شکل دقیق و جلوگیری از فرار مالیاتی، برنامه‌های تشویقی و جریمه مالیاتی را قرار داده است.

در اصل طبق قوانین مصوب، افرادی که درست و منظم مالیات خود را پرداخت می‌کنند؛ با محرک‌های تشویقی مواجه خواهند شد و می‌توانند از مزایایی مانند تخفیفات مالیاتی برخوردار شوند. از طرف دیگر افرادی هم که اقدام به دستکاری فعالیت‌های مالی خود و فرار مالیاتی از طریق پرداخت مبلغ کمتر یا مبلغ نادرست می‌کنند با جریمه‌های مالیاتی سنگین مواجه خواهند شد.

در مواردی که افراد به فرار مالیاتی رو می‌آورند، با ترفندهایی مانند پنهان کردن درآمد، جعل سند، استفاده از شرکت‌های بی‌ثبات یا حتی فرار از کشور، این امر را انجام می‌دهند. ولی درصورت روشن‌ شدن این اقدامات، تحت نظر قانون مالیاتی قرار می‌گیرند و متحمل جریمه‌هایی از قبیل پرداخت مالیات اضافی، جریمه‌های مالیاتی و حتی محاکمه در دادگاه می‌شوند. بنابراین، ثبت اطلاعات غلط منجر به ضرر در سامانه مؤدیان می‌شود. استفاده از این سامانه برای ثبت اطلاعات مالیاتی، یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از فرار مالیاتی و پیشگیری از بروز تخلفات است.

آیا امکان ضرر در سامانه مؤدیان وجود دارد؟

جریمه عدم ثبت نام در سامانه مؤدیان مالیاتی

عدم ثبت نام در سامانه مؤدیان مالیاتی و همچنین عدم ارسال به‌موقع صورت‌حساب‌های الکترونیکی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی موجب جریمه‌ی صاحبان مشاغل شده و جریمه‌ی آن‌ها معادل 10 درصد مبلغ فروش حساب می‌شود.

کدام افراد در سامانه مؤدیان مالیاتی ثبت نام کنند؟

اگر شما هم مالک پایانه‌ی فروشگاهی و کسب‌وکار هستید، قطعا سؤال برایتان پیش آمده که چه کسانی واجد شرایط ثبت نام در سامانه مؤدیان هستند؟ در این سامانه، اشخاص حقیقی صاحب کسب‌وکار صنفی و غیرصنفی، همچنین افراد حقوقی از جمله شرکت‌های تجاری و غیرتجاری مشمول ثبت نام هستند.

در قانون پایانه‍های فروشگاهی و مؤدیان، بند ج ماده ۱ بیان شده که تمام افراد صاحب کسب‌وکار (صنفی یا غیرصنفی) و اشخاص حقوقی موضوع بند ۴ و ۵ باب سوم قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۲/۰۳/۱۳۶۶، مشمول این قانون شده اند و باید در سامانه ثبت نام کرده و فرایندهای مورد نیاز را انجام دهند، در  غیراین‌صورت ممکن است مورد جریمه قرار گیرند.

جرائم عدم اجرای قانون سامانه مؤدیان

سازمان امور مالیاتی برای اجرای این قانون، جرائم سنگینی را برای مؤدیانی که این قانون را رعایت نمی‌کنند در نظر گرفته است. در مواقعی که مؤدی مرتکب هر یک از تخلفات زیر شود، باید برابر با ۱۰ درصد از مبلغ فروشی که انجام داده است یا بیست میلیون ریال (هر کدام که بیشتر باشد) جریمه پرداخت کند. فاکتورهایی که منجر به جریمه می‌شوند، عبارتند از:

– عدم ثبت‌ نام در سامانه مؤدیان

– عدم ارسال اطلاعات مالیاتی در زمان مقرر

– عدم پرداخت مالیات در موعد مقرر

– عدم استفاده از پایانه فروشگاهی

– عدم استفاده از حافظه مالیاتی

– استفاده از حافظه مالیاتی دیگران برای خود و بالعکس

– عدم اعلام شماره‌ حسابی که گردش مالی واحد اقتصادی در آن انجام می‌دهد.

لازم به‌ذکر است که در صورت تکرار تخلفات، مبلغ جریمه نیز بیشتر خواهد شد. برای جلوگیری از ضرر در سامانه مؤدیان هرگز اقدامات گفته شده را انجام ندهید.

علاوه‌بر این موارد بالا، برخی دیگر از اقدامات نیز هستند که می‌توانند جرائمی را به همراه داشته باشند. یک مثال ساده از این موضوع عدم تحویل صورت‌حساب چاپی به خریدار یا مخدوش کردن آن می‌باشد. با روشن‌شدن این اتفاق مؤدی باید برابر با ده درصد فروش انجام شده از این طریق یا بیست میلیون ریال (هر کدام که بیشتر باشد) به سازمان امور مالیاتی جریمه پرداخت کند.

البته باید توجه داشته باشید ارقامی که در این قانون به آنها اشاره شده با توجه به تورم سالانه، هر سال توسط سازمان امور مالیاتی تجدید نظر و اعلام می‌شود. نکته دیگری که جدیت اجرای این جرایم را نشان می‌دهد این است که به صراحت در این قانون بیان شده است که سازمان نمی‌تواند 50% از این جرایم را مورد بخشودگی قرار دهد.

ضرر در سامانه مؤدیان

ثبت اطلاعات نادرست برابر ضرر در سامانه مؤدیان

ثبت نام در سامانه مؤدیان برای اشخاص حقیقی، حقوقی و شرکت‌ها اجباری است و فروشندگان و خریداران الکترونیکی نیز باید از آن استفاده کنند. هدف این سامانه، جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات مالیاتی مشمولان نظام مالیاتی، به‌منظور جلوگیری از فساد مالی و افزایش شفافیت در امور مالیاتی است.

سخن پایانی

در صورت روشن شدن فرار مالیاتی مؤدی، جریمه‌های سنگین برای او در پی دارد. ثبت اطلاعات غلط می‌تواند منجر به ضرر در سامانه مؤدیان شود. استفاده از این سامانه برای ثبت اطلاعات مالیاتی، یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از فرار مالیاتی و پیشگیری از بروز تخلفات است. قبل از شروع ثبت نام، قوانین مربوط به سامانه مؤدیان و نحوه کار را با این سامانه را به دقت بخوانید و در صورت لزوم مشورت بگیرید. بدین وسیله جلوگیری از ضرر در سامانه مؤدیان خواهید کرد.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.
افراد حقیقی و حقوقی باید مالیات پرداخت کنند؛ برخی از اشخاص مشمول پرداخت مالیات تکلیفی و ارسال اظهارنامه مالیات تکلیفی پیمانکاری به اداره مالیات هستند.
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید