جدول مالیات حقوق و نحوه محاسبه آن در سال 1402

جدول مالیات حقوق 1402

سازمان امور مالیاتی کشور محدوده‌ نرخ‌های مختلفی را در جدول مالیات حقوق براساس وضعیت درآمد افراد ارائه می‌دهد. اطلاعات این جدول مالیاتی بر پایه مقدار درآمد تقسیم‌بندی می‌شوند. جدول مالیات بر درآمد، یکی از مهم‌ترین ابزارهای سیستم مالیاتی هر کشور به‌شمار می‌آید. کارشناسان سازمان امور مالیاتی در این جدول، نرخ درصد مالیات به ازای هر مقدار درآمد را جداگانه مشخص می‌کنند.

در این مقاله، ما به بررسی مفاهیم مالیات حقوق، معافیت مالیات حقوق 1402، جدول مالیات حقوق سال 1402 و نحوه محاسبه آن و جریمه عدم پرداخت و تفاوت مالیات حقوق کارگران با کارمندان دولتی و غیردولتی و بازنشستگان و… می‌پردازیم.

مالیات حقوق چیست؟ پرداخت آن وظیفه کیست؟

قبل از گفتن نکات جدول مالیات حقوق سال 1402، لازم است با این موضوع که جدول مالیات حقوق چیست، کمی بیشتر آشنا شوید. اصطلاح جدول مالیات حقوق، میزان مالیات پرداختی براساس درآمد کارمندان و کارگران را نشان می‌دهد. جدول مالیات حقوق هرساله طی بخشنامه‌ای توسط سازمان امور مالیاتی کشور به‌‌روزرسانی و ارائه می‌شود تا میزان مالیات هر شخص حقیقی دارای بیمه تأمین اجتماعی را نسبت به درآمدش دقیق و شفاف تعیین کند.

یکی از اصلی‌ترین عوامل در تأمین منابع مالی دولت و توازن مالی کشور، مالیات حقوق و درآمد است. سیستم مالیاتی، به‌عنوان یک ابزار مالیاتی اثرگذار، نقش حیاتی در تأمین بودجه عمومی، توسعه اقتصادی و اجتماعی و بهبود زندگی شهروندان دارد.

مالیات بر حقوق زیرمجموعه مالیات‌های تکلیفی به‌حساب می‌آید. در مالیات تکلیفی، ارزیابی مبلغ و پرداخت مالیات حقوق پرسنل به عهده کارفرما (صاحب کسب‌وکار) است و پرسنل وظیفه‌ پرداخت مالیات بر درآمدشان را ندارند. کارفرما باید مبالغ را از حقوق و دستمزد کارکنان خود کم کرده و سپس مالیات بر درآمد را به شماره حساب مشخص‌شده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی واریز کند. در بیشتر مشاغل محاسبه مالیات بر درآمد توسط واحد حسابداری انجام می‌شود.

معافیت مالیات حقوق ۱۴۰۲

مبلغ معافیت ماهیانه در جدول مالیات حقوق سال 1402، ده میلیون تومان درج شده است. این مبلغ در مقایسه با سال 1401 که مبلغ پنج میلیون و ششصد هزار تومان اعلام شده بود، بسیار محسوس است. براساس این مصوبه، برای افرادی که درآمدشان تا سقف 10 میلیون تومان است، کارفرما موظف به پرداخت مالیات نیست.

جدول مالیات حقوق سال 1402

جدول مالیات حقوق سال 1402 شامل نرخ‌های مختلف است که براساس میزان درآمد حقوقی کارگران و کارمندان، به شرح زیر می‌باشد.

جدول محاسبه مالیات حقوق سال 1402 کارمندان و کارگران دولتی و غیردولتی (مبالغ به ریال)

جدول مالیات حقوق سال 1402

همان‌طور که در جدول می‌بینید اشخاص حقیقی که در سال 1402 بین ده میلیون تومان تا چهارده میلیون تومان دستمزد دریافت می‌کنند، مالیات پرداختی آن‌ها 10% است و کارکنانی که دستمزدشان بین چهارده میلیون تومان تا بیست و سه میلیون تومان می‌باشد، 15% مالیات پرداخت می‌کنند. حقوق بیست و سه میلیون تومان الی سی و چهار میلیون تومان، 20% پرداختی دارند. از مبلغ سی و چهار میلیون تومان به بالا 30% است. در این مقاله جدول مالیات حقوق سال 1402 مصوبه کمیسیون تلفیق را ارائه کرده‌ایم.

آیا مالیات حقوق کارگران با کارمندان متفاوت است؟

در پاسخ این سؤال به شما می‌گوییم خیر. هیچ تفاوتی ندارند و به‌طور یکسان و مطابق جدول بالا براساس درآمد محاسبه می‌شوند.

آیا جدول مالیات حقوق سال 1402 کارمندان دولتی و غیر دولتی متفاوت است؟

مالیات بر درآمد کارمندان دولتی مستقیم از حقوق آنها کسر شده و به دولت پرداخت می‌شود. مالیات بر درآمد قبل از پرداخت حقوق ‌به شخص، کسر می‌شود و اصلا به حساب کارمندان دولتی واریز نمی‌شود. در مقابل، مسئولیت پرداخت مالیات بر درآمد کارمندان غیردولتی بر عهده کارفرما است.

به‌طور کلی، مبلغ پرداختی به‌هیچ عنوان تفاوت ندارد و یک قانون برای همه افراد حقیقی مشمول طبق جدول مالیات حقوق سال 1402 اجرا می‌شود.

مبلغ جریمه در صورت عدم پرداخت مالیات بر حقوق

طبق قانون مالیات‌ها، کارفرما موظف است در هر ماه، پس از انجام محاسبات حقوق و مزایای پرسنل خود، لیست مالیات حقوق پرسنل را تهیه کرده و این لیست را در زمان مقرر به سامانه مالیات حقوق ارسال کند. تأخیر در ارسال لیست مالیات حقوق می‌تواند مشکلاتی برای کارفرما به‌وجود آورد و ممکن است به عواقبی جدی برای کارفرما منجر شود.

در صورت عدم ارائه لیست حقوق توسط پرداخت‌کنندگان در موعد مقرر و یا تسلیم لیست برخلاف واقع منجر به جریمه‌ای معادل ۲% حقوق پرداختی خواهد شد.

همچنین عدم پرداخت به‌موقع مالیات حقوق توسط پرداخت‌کنندگان، جریمه معادل ۱۰ % از مبلغ مالیات پرداخت نشده در موعد مقرر و جریمه معادل ۲.۵ % مالیات به ازای هر ماه تأخیر از سررسید خواهد بود.

در محاسبه مالیات بر حقوق، موارد زیر لحاظ می‌شود:

کارشناسان در محاسبه مالیات بر حقوق تمامی پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی به کارمندان را مشمول مالیات دانسته‌اند. برای مثال حقوق پایه، اضافه کار، مزایای نقدی، ایاب‌وذهاب، حق مدیریت، حق مسکن، حق تأهل، حق اولاد و… .

معافیت مالیات حقوق ۱۴۰۲

کارفرما محاسبه مالیات بر درآمد را به چه کسی واگذار کند؟

محاسبه مالیات حقوق از مسائل مالی پیچیده و زمان‌بر برای کارفرمایان به‌شمار می‌رود و به‌طور مستقیم در ساختار یک کسب‌وکار تأثیر می‌گذارد. باتوجه به نکات ظریف حسابداری، محاسبه مالیات بر درآمد موضوعی نیست که کارفرما شخصاً توان انجامش را داشته باشد، بهتر است برای رعایت قوانین مالیاتی، ارائه اطلاعات دقیق و جلوگیری از تخلفات مالیاتی این کار توسط کارشناس حسابداری انجام شود.

تیم سیپا خدمات حسابداری از جمله محاسبه مالیات بر درآمد و حقوق، بودجه‌بندی، گزارشات مدیریتی بهای تمام‌شده و… را فراهم کرده است.

سخن پایانی

مالیات حقوق یکی از مهم‌ترین عوامل در تأمین منابع مالی کشور است. سازمان امور مالیاتی کشور طی بخشنامه‌ای جدول مالیات حقوق را هرساله ارائه می‌دهد و نرخ مالیات براساس درآمد حقوقی را تعیین می‌کند. در این جدول مقادیر مختلف نرخ مالیات براساس درآمد مشخص می‌شود. برای سال ۱۴۰۲ نیز جدول مالیات بر درآمد تعیین شده است و مبلغ معافیت ماهیانه در آن ده میلیون تومان است.

در مورد مالیات حقوق کارگران با کارمندان و بازنشستگان، تفاوتی وجود ندارد و همه براساس جدول مالیات حقوق سال 1402 محاسبه می‌شوند. این جدول مالیاتی برای همه افراد حقیقی، شامل کارمندان دولتی و غیردولتی، اعمال می‌شود و مسئولیت پرداخت مالیات به‌عهده کارفرما قرار می‌گیرد. در نتیجه، هر شخص حقیقی بایستی مبلغ مالیات متناسب با درآمد خود را پرداخت می‌کند.

امیدواریم که این مقاله، به شما کمک کند تا درک بهتری درباره سیستم مالیاتی حقوق و درآمد و اهمیت رعایت قوانین مالیاتی پیدا کنید و بتوانید به‌طور صحیح و هوشمندانه با این سیستم کار کنید.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.
افراد حقیقی و حقوقی باید مالیات پرداخت کنند؛ برخی از اشخاص مشمول پرداخت مالیات تکلیفی و ارسال اظهارنامه مالیات تکلیفی پیمانکاری به اداره مالیات هستند.
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید