بهترین شغل رشته حسابداری و پول‌ ساز ترین کار رشته حسابداری سال 2023

بهترین تخصص حسابداری برای شغل

زمان مطالعه: 10دقیقه

اگر شما فردی هستید که کار با اعداد را دوست دارید، صنعت حسابداری دقیقاً همان شغلی است که به دنبال آن هستید. در این مقاله می‌خواهیم شما را با حوزه‌های مختلف حسابداری آشنا و 7 تخصص از پول‌ ساز ترین کار رشته حسابداری در سال 2023 را معرفی کنیم. رشته حسابداری یکی از مشاغل پرطرفدار با فرصت‌های شغلی متعدد است، اما چگونه می‌توان در این حرفه ثروتمند شد؟

ضرورت حسابداری

مشاغل مختلف چه نیازی به تخصص یک حسابداردارند؟ جواب خیلی ساده است؛ چون برای بازدهی بهتر باید از فشار مالی روی صاحب کسب‌وکار کاسته‌ شود پس این کار حساس باید به متخصص آن واگذار شود.

امور مالی در هر شرکت و سازمان نیازمند یک تیم حسابداری قوی است. غیرممکن است که وارد یک شرکت بشوید و واحد حسابداری در آنجا نبینید. حضور یک حسابدار همیشه ضروری است پس حسابداری جزو مشاغل مورد نیاز و حذف نشدنی همه کسب‌وکارهاست.

تعریف حسابداری به زبان ساده

حسابداری، که به آن زبان تجارت نیز گفته‌ می‌شود، سیستمی است که در آن فرآیند‌های جمع‌آوری اطلاعات، طبقه‌بندی داده‌ها، ثبت و تهیه گزارشات مالی انجام‌ می‌شود تا مدیران و تصمیم ‌گیرندگان نهایی بتوانند به‌راحتی از این اطلاعات استفاده‌ کنند.

فرصت‌های شغلی حسابداری

حسابداری از جمله مشاغل لازم برای هر کسب‌وکار است. هر سازمان و کسب‌وکار براساس حجم فعالیت خود، نیاز به حداقل یک حسابدار برای مدیریت و رسیدگی به امور مالی دارد.

بنابراین، اگر در ابتدای مسیر تحصیل و انتخاب شغل خود قرار دارید و علاقه‌مند به حسابداری هستید، می‌توانید با اطمینان به این نتیجه برسید که این تخصص می‌تواند آینده شغلی خوبی برای شما به ارمغان بیاورد. اگر به‌دنبال تحقیق درمورد بهترین شغل رشته حسابداری هستید در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

در دسته‌بندی مشاغل سخت، حسابداری در رتبه پنجم جهان قرار دارد و این به معنای حساسیت این حرفه است. از طرفی حسابداری در لیست فهرست مشاغل پردرآمد دنیا نیز به‌‌شمار می‌آید.

حسابداری بسته به نوع هر کسب‌وکار، انواع مختلف دارد. یک حسابدار می‌تواند در زمینه تخصصی دلخواهش، بهترین رشته یا گرایش را بسته به میزان تجربه و مهارت برای خود انتخاب کند. در ادامه انواع زیر شاخه‌های مختلف این رشته را توضیح می‌دهیم.

بهترین رشته حسابداری

1- حسابدار عمومی یا مالی

هر حسابدار کارهای زیادی را برعهده دارد. این موضوع به چگونگی و حجم فعالیت‌ در جایی که مشغول به کار می‌شود بستگی دارد؛ اما جمع‌آوری، ثبت، خلاصه‌کردن و طبقه‌بندی اطلاعات و تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی از وظایف مهم وی به‌شمار می‌آید. پس، می‌توان گفت حسابدار عمومی یکی از مناسب‌ترین شغل‌ های رشته حسابداری، برای خانم ‌ها است.

2- حسابدار حقوق و دستمزد

یکی از اصلی‌ترین هزینه‌های هر شرکت، حقوق و دستمزد پرسنل ‌است. یعنی مبلغی که شرکت به ازای انجام وظایف کارمندان، به آن‌ها پرداخت‌ می‌کند.

حسابداری حقوق و دستمزد، مستقیم به امور کارکنان مرتبط است. بنابراین، حسابدار حقوق و دستمزد مسئولیت‌های گسترده‌ای در زمینه مالی و حسابداری پرسنل دارد. او تحت نظارت سرپرست حسابداری فعالیت می‌کند. درصورت غیبت سرپرست حسابداری، مدیر مالی به‌جای او مسئولیت را بر عهده می‌گیرد. این تخصص، یکی از مناسب‌ترین شغل‌ های رشته حسابداری برای خانم ‌ها به حساب می‌آید.

3- حسابدار انبار

تمامی وظایف حسابدار انبار کنترل ورود و خروج کالاها و محاسبه دقیق ارزش دارایی‌های موجود در انبار است.

از آنجا که انبار و بررسی موجودی آن یکی از وظایف بسیار کلیدی در هر شرکت است، معمولاً با کمک یک حسابدار انبار می‌توان موجودی و نقطه سفارش کالاها را به‌راحتی مدیریت کرد.

4- حسابدار خزانه داری

به زبان ساده، محاسبه تمام پولی که به یک سازمان وارد یا از آن خارج می‌شود حسابداری مالی نامیده می‌شود.

در بخش حسابداری مالی آنچه نشان از سلامت مالی یک شرکت است، از جمله معاملات تجاری و تهیه صورت‌های مالی، تجزیه‌ و تحلیل می‌شود. اما یک حسابدار مالی وظایفی مثل تهیه گزارش مالی، تهیه صورت‌های هفتگی جریان نقدی، انجام ممیزی داخلی و کنترل مخارج را نیز برعهده دارد.

5- حسابدار صنعتی

یک حوزه اصلی از حسابداری که مسئولیت جمع‌آوری اطلاعات درباره هزینه‌های تمام‌شده و محاسبه هزینه‌های واقعی محصولات و خدمات را بر عهده دارد، حسابداری صنعتی است. روش‌های کاهش هزینه تولید را با تجزیه و تحلیل گزارش‌ها و بررسی روش‌های تولید شرح می‌دهد.

وظایف اساسی برعهده حسابدار صنعتی است و معمولاً با مدیریت و هیأت مدیره ارتباط بیشتری دارد. این بدین معنی است که حسابدار صنعتی نقش‌های متعددی در سازمان دارد. به‌علاوه، وظیفه بررسی ارزش موجودی در بخش‌های مختلف سازمان برای هدف هزینه‌یابی، تعیین قیمت و نظارت بر موجودی را نیز بر عهده دارد. در نتیجه، حسابدار صنعتی نقش مهم و حساسی را در سازمان ایفا می‌کند.

6- حسابدار پروژه‌ای

این شخص معمولاً به انجام کلیه امور مالی مربوط به یک پروژه می‌پردازد و صفر تا صد امورمالی را تک نفره یا به صورت تیمی به عهده دارد. مدت زمان کار این اشخاص به مدت زمان پروژه بستگی دارد و بعد از اتمام پروژه کار آنها نیز پایان می‌یابد.

پولسازترین کار رشته حسابداری

7-حسابدار مالیاتی

حسابدار مالیاتی یکی از تخصص‌هایی است که به دلیل اهمیت موضوع مالیات ایجاد شده‌ است. در این شیوه کاری، حسابدار فقط روی مبحث مالیات و حسابداری امور مالیاتی تمرکز می‌کند. اکثراً در این سمت از افراد باتجربه و باسابقه استفاده می‌شود. حسابدار مالیاتی، در حقیقت همانند مشاور مالیاتی نیز عمل می‌کند.

پول‌ ساز ترین کار رشته حسابداری : 4 مورد برتر سال 2023

درآمد کارهای حسابداری متفاوت است و به عوامل مختلفی مانند موقعیت شغلی، تخصص و تجربه بستگی دارد. در ادامه، پولسازترین کار رشته حسابداری در جهان به همراه محدوده درآمدی آنها براساس آمارهای منتشر شده در سال 2023 را با هم مرور می‌کنیم.

 1. مدیر مالی:
  مدیران مالی بالاترین میزان درآمد در حوزه حسابداری را دارند. متوسط درآمد یک مدیر مالی در آمریکا در حدود ۳۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار دلار در سال است.
 2. مدیر اجرایی حسابداری:
  مدیران اجرایی حسابداری مسئول برنامه‌ریزی و کنترل فعالیت‌های مالی سازمان هستند. متوسط درآمد یک مدیر اجرایی حسابداری در آمریکا در حدود ۱۲۰ هزار تا ۲۰۰ هزار دلار در سال است.
 3. حسابدار مالی:
  حسابداران مالی مسئول تهیه و تدوین گزارشات مالی سازمان هستند. متوسط درآمد یک حسابدار مالی در آمریکا در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ هزار دلار در سال است.
 4. حسابدار مدیریت:
  حسابداران مدیریت به بررسی فعالیت‌های مالی سازمان و برنامه‌ریزی برای بهبود عملکرد کمک می‌کنند. متوسط درآمد یک حسابدار مدیریت در آمریکا در حدود ۶۰ تا ۹۰ هزار دلار در سال است.

لازم به یادآوری است که درآمد در هر شغل به عوامل مختلفی از جمله سابقه کار، محل کار، سطح مهارت و بازار کار وابسته است.

برنامه‌ریزی مسیر شغلی حسابداری

اکنون که گزینه‌های شغلی در زمینه حسابداری را متوجه شدید، زمان آن فرا رسیده است که بهترین شغل رشته حسابداری را برای خودتان انتخاب نمایید. اکثر موقعیت‌های شغلی به مهارت عمومی حسابداری نیاز دارند و معمولاً شامل تحلیل کردن، دقیق بودن در حساب‌وکتاب و توانایی تفسیر داده‌ها است. سایر موقعیت‌های کلیدی در هر مسیر شغلی حسابداری به مجموعه مهارت‌ها و آموزش‌های متفاوت نیاز دارد.

برای چه جور جایی می خواهید کار کنید؟

حسابداران تقریباً در هر نوع کسب‌وکاری، از کوچک تا بزرگ، در همه بخش‌ها مورد نیاز هستند. این شما هستید که تصمیم می‌گیرید در کجا بهترین شغل رشته حسابداری را داشته باشید. به اهداف خود فکر کنید: آیا می‌خواهید در یک شرکت مشاوره کار کنید که در آن تعدادی مشتری دارید یا ترجیح می‌دهید در تیم حسابداری یک شرکت خصوصی یا سازمان غیرانتفاعی حضور داشته باشید؟ علاقه شماست که تعیین می‌کند در چه شغلی می‌خواهید کار کنید. اگر به حسابرسی داخلی علاقه‌مند هستید، به احتمال زیاد باید به شرکت‌های بزرگ‌تر نگاه کنید. اگر یک کارمند مستقل هستید، شاید به‌عنوان مشاور مالی خوب عمل کنید.

در نهایت برای انتخاب بهترین شغل رشته حسابداری به چه نیاز داریم؟

حسابداری با اعداد و ارقام سر‌وکار دارد. دقت به جزئیات برای حسابداران حرفه‌ای که با اعداد و ارقام سر و کار دارند، بسیار اهمیت دارد. رازداری از خصوصیت دیگر حسابداران موفق است. برای تبدیل شدن به یک حسابدار متخصص، دانش و اطلاعات‌تان را در این ‌زمینه بالا‌ ببرید، این مهم با گذراندن دوره‌های آموزشی به‌روز میسر می‌شود. حتماً مدیریت زمان داشته باشید و اهداف‌تان را اولویت‌بندی کنید. علاقه خودتان را در زیر شاخه‌های حسابداری کشف کنید. 4 مورد از پول‌ ساز ترین کار رشته حسابداری در سال 2023 را شرح دادیم. امیدواریم در آخر بتوانید بهترین شغل رشته حسابداری را برای خودتان انتخاب کنید. از نظر شما مهم‌ترین وظیفه یک حسابدار چیست؟ می‌توانید سؤالات در این زمینه را با سیپا مطرح کنید. امیدواریم مطالبی که ارائه شد،باعث موفقیت شما در مسیر دلخواه‌تان باشد.

دیدگاه (6)

 1. مینو
  5 آذر 1402 پاسخ

  بسیار مفید و کاربردی بود ممنون

 2. محسن باوفا
  5 آذر 1402 پاسخ

  سلام بر نویسنده محترم . مقاله بسیار گویا و قابل اعتمادی است .

 3. محسن باوفا
  5 آذر 1402 پاسخ

  سلام بر نویسنده محترم . مقاله بسیار گویا و قابل اعتمادی است . بسیار گویا در باره جایگاه حسابداری در تجارت ، مطالب را بین کرده اند .

  • سارا مهجور
   5 آذر 1402 پاسخ

   سپاسگزارم

 4. معینی
  6 آذر 1402 پاسخ

  مطالب تون خیلی کاربردی و اساسی بود. استفاده کردم

  • سارا مهجور
   6 آذر 1402 پاسخ

   از توجه‌تون سپاسگزارم

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.
افراد حقیقی و حقوقی باید مالیات پرداخت کنند؛ برخی از اشخاص مشمول پرداخت مالیات تکلیفی و ارسال اظهارنامه مالیات تکلیفی پیمانکاری به اداره مالیات هستند.
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید