بخشودگی جرایم مالیاتی به مناسبت دهه فجر!!

بخشودگی جرایم مالیاتی

به مناسبت دهه مبارک فجر و به‌منظور تکریم مودیان مالیاتی، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در بخشنامه‌ای، شرایط و میزان بخشودگی جرایم مالیاتی و عوارض و جرایم عدم انجام تکالیف مودیان را به مدیران کل امور مالیاتی کشور تفویض کرد. این تصمیم، به‌منظور تسهیل در فرآیند پرداخت مالیات و حمایت از مودیان مالیاتی گرفته شده است. از این پس، مدیران کل امور مالیاتی، با توجه به شرایط و میزان جرایم، می‌توانند بخشودگی‌های لازم را به مودیان مالیاتی اعطا کنند. این تصمیم، نشان از توجه و ارزش قائل بودن سازمان امور مالیاتی به مودیان مالیاتی و اهمیت پرداخت به‌موقع مالیات دارد.

تفویض بخشودگی مالیاتی به مدیران کل امور مالیاتی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، سید محمد هادی سبحانیان شرایط و میزان اختیار بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش و عوارض و جرایم عدم انجام تکالیف اشخاص حقیقی و حقوقی را به مدیران کل امور مالیاتی سراسر کشور واگذار کرد.

به مناسبت فرارسیدن دهه مبارک فجر و به منظور تکریم مودیان مالیاتی، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در بخشنامه ای، بخشودگی جرایم قابل بخشش مالیات و عوارض و جرایم عدم انجام تکالیف در موارد قابل اجرا و با رعایت مقررات ماده ۱۹۱ قانون مالیات‏های مستقیم، به مدیران کل امور مالیاتی تفویض و واگذا کرده است. این تصمیم، به‌منظور تسهیل در فرآیند پرداخت مالیات و حمایت از مودیان مالیاتی، اتخاذ شده است. از این پس، مدیران کل امور مالیاتی، با توجه به شرایط و میزان جرایم، می‌توانند بخشودگی جرایم مالیاتی را به مودیان مالیاتی در موارد زیر اعطا کنند. در متن بخشنامه چنین آمده است:

۱.« اختیار بخشودگی جرایم مالیات و عوارض قابل بخشش هر سال، برای مؤدیانی که نسبت به پرداخت بدهی سال یا دوره مربوط تا آخر بهمن ماه سال‏جاری اقدام کنند، در خصوص اشخاص حقیقی تا سقف پنج میلیارد (۵.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و در مورد اشخاص حقوقی تا سقف بیست میلیارد (۲۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال بخشودگی جرایم موضوع این بند فارغ از زمان پرداخت بدهی مالیات و عوارض هر سال دوره است و پرداخت بدهی قبل از ابلاغ این تفویض اختیار، مانع اعمال بخشودگی جرایم قابل بخشش نخواهد بود.»

۲.« بخشودگی جرائم مالیات و عوارض ارزش افزوده قطعی شده در اجرای جزء (۱) بند (ب) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ در صورت عدم اعتراض مودی برای طرح پرونده در هیات حل اختلاف مالیاتی و یا انصراف از اعتراض طرح شده در هیات‏‌های حل اختلاف مالیاتی پرونده های مذکور و در صورت پرداخت یا ترتیب پرداخت مالیات و عوارض قطعی شده حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ این نامه تا میزان ۱۰۰ درصد است

جرایم سامانه مودیان مالیاتی

جرایم سامانه مودیان مالیاتی

اولین مورد از جرایم سامانه مودیان مالیاتی، مربوط به عدم ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی است. بی‌توجهی به فراخوان سامانه مودیان و ثبت نام نکردن در این سامانه، برای افراد جریمه به دنبال دارد. جرایم سامانه مودیان مالیاتی برای این تخلف یا عدم استفاده از پایانه‌های فروشگاهی، حافظه مالیاتی، شناسه یکتای مالیاتی و استفاده از حافظه مالیاتی سایر مودیان یا واگذاری حافظه مالیاتی خود به دیگران، پرداخت ۱۰ درصد از مجموع مبلغ فروش یا ۲ میلیون تومان وجه (هر کدام بیشتر باشد) به سازمان امور مالیاتی در نظر گرفته شده است.

علاوه‌بر جریمه ۱۰ درصدی نسبت به مبلغ فروش، محرومیت از مشوق‌های قانونی مثل نرخ صفر مالیاتی برای واحدهای دارای مجوز مربوطه و بهره‌مند نشدن از مالیات بر درآمد مشاغل موضوع ماده ۱۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم هم باید در نظر گرفته شود.

صدور بخشنامه بخشودگی جرایم مالیاتی

همان‌طور که می‌دانید مطابق با قانون سازمان امور مالیات تمام مودیان مالیاتی ملزم به ثبت نام در سامانه مودیان و ارسال صورتحساب الکترونیکی هستند. اما برای بسیاری از مودیان که در این سامانه ثبت نام نکرده اند و یا هنوز صورت‌حساب الکترونیکی خود را ارسال نکرده اند، سازمان برای آنها جریمه لحاظ می‌کند. خوشبختانه به مناسب دهه فجر بخشنامه بخشودگی جرایم مالیاتی در نهم بهمن‌ماه سال جاری از سوی سازمان امور مالیاتی صادر گردید.

اخبار مرتبط
دیدگاه‌ها

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *