چرا بودجه‌بندی در کسب‌وکار مهم است؟ به 5 دلیل!

چرا بودجه‌بندی در کسب‌‎وکار مهم است؟ 5 دلیل!

احتمالا شما تجربه کسری بودجه با وجود رعایت تمام نکات بودجه‌بندی در پروژه‌های خود را داشته اید. به‌دلیل اهمیت بودجه‌بندی در کسب‌وکار ، مؤسسه مک‌کینزی در سال 2019 یک پژوهش را انجام داد و نتایج بدست آمده همه را شگفت‌زده کرد. در انتهای این پژوهش مشخص شد که بیشتر مدیران اجرایی شرکت‌کننده در آن از شفافیت بودجه سازمانی خود رضایت ندارند. زیرا مدیران تمام سطوح از بودجه‌بندی و چگونگی تأثیر عمیق آن بر سازمان درک کاملا مشخصی ندارند. از این رو قبل از اتمام پروژه مشکلات مالی گریبان‌گیر آنها می‌شود. در ادامه به این موضوع پی می‌برید، چرا بودجه‌بندی در کسب‌وکار مهم است.

بودجه‌بندی تجاری چیست؟

بودجه‌بندی فرآیند تهیه ‌و ‌نظارت بر یک سند مالی‌ است که درآمد و هزینه‌ها را در یک بازه زمانی برآورد می‌کند. برای صاحبان مشاغل، مدیران اجرایی و مدیران سطوح پایین‌تر، بودجه‌بندی یک مهارت کلیدی جهت اطمینان سازمان‌ و تیم از داشتن منابع لازم و کافی برای اجرای طرح‌ها و دستیابی به اهداف می‌باشد. بودجه پایه شامل درآمد و هزینه‌های پیش‌بینی‌شده‌ برای یک دوره معین کوتاه مدت یا بلند مدت به‌عنوان مثال، سال آینده یا سه سال آینده است. پس از کسر هزینه‌های پیش‌بینی‌شده از درآمدهای پیش‌بینی‌شده، پول باقیمانده را می‌توان به پروژه‌ها و طرح‌ها اختصاص داد.

 به‌عنوان مثال، تصور کنید 10 میلیون تومان به پروژه‌ای در شرکت خود اختصاص داده‌اید. موقعیت‌ها و اتفاقات پیش‌بینی‌نشده باعث می‌شود که هزینه آن پروژه از 10 میلیون تومان فراتر رود و دچار کسری شوید. پس، به ناچار پول را از بودجه پروژه‌های دیگر تأمین می‌کنید.

بعد از اتمام یا شکست پروژه، شما از خودتان سؤالاتی می‌پرسید؛ مانند “چرا با کسری بودجه مواجه شدیم؟ آیا این مسأله به‌دلیل ناکارآمدی بود یا تخصیص نادرست؟” هنگام تهیه بودجه ،با داشتن این تجربه، با دقت بیشتری برنامه‌ریزی می‌کنید و منابع مالی را باریک‌بینانه‌‌تر به پروژه‌ها اختصاص می‌دهید. با توضیحات بالا متوجه شدید، چرا بودجه‌بندی در کسب‌و‌کار مهم است.

اهمیت بودجه برای کسب‌وکار

انواع بودجه‌بندی

بودجه‌بندی انواع مختلف دارد و هر کدام یک برنامه مالی و عوامل مختلف را اولویت‌بندی می‌کنند. این موارد عبارتند از :

بودجه‌های دوره‌های قبلی را می‌توان با عملکرد و تخصیص مالی فعلی شرکت مقایسه کرد و سپس این سؤال را مطرح کرد که هزینه کنونی چقدر به پیش‌بینی‌ها نزدیک است.

  1. بودجه‌ریزی مبتنی بر صفر، در ابتدای هر بازه زمانی، هر بخش از کار را قبل از تخصیص مجدد پول، صفر تومان تعیین می‌کند.
  2. بودجه‌بندی ثابت یا بودجه‌ریزی مبتنی ‌بر افزایشی، با استفاده از اطلاعات دفعات قبل و از طریق اضافه یا کم‌کردن درصدی از دوره‌های قبلی برای ایجاد بودجه دوره آتی استفاده می‌کند.
  3. بودجه‌بندی مبتنی بر عملکرد، بر جریان نقدینگی به ازای هر محصول یا خدمت تأکید دارد.
  4. بودجه‌بندی مبتنی بر فعالیت، با اهداف شرکت آغاز می‌شود و از طریق بازگشت به عقب، هزینه دستیابی به آن اهداف را تعیین می‌کند.
  5. بودجه‌بندی ارزش پیشنهادی، فرض می‌شود هیچ واحد و آیتمی نباید در بودجه گنجانده شود، مگر اینکه مستقیماً برای سازمان ارزش ایجاد کند.

اهمیت بودجه‌بندی در کسب‌وکار بسته به نوع شرکت و موقعیت فرق دارد. اگر کسب‌وکار شما در بحران مالی قرار دارد، روش مبتنی‌ بر‌ صفر می‌تواند بهترین گزینه ‌باشد، زیرا هر بار از صفر شروع می‌شود. امتحان چندین روش هم راه خوبی برای تعیین بودجه ایده‌آل است؛ در این هنگام، از یک راستا بودن کل سازمان مطمئن شوید.

اهمیت بودجه‌بندی در کسب‌وکار

بودجه‌بندی شامل بالا و ‌پایین کردن اعداد ‌و ارقام، توجه به جزئیات و تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد تخصیص بودجه است. در بخش بعدی پنج دلیل اهمیت بودجه‌ برای کسب‌وکار را مطرح می‌کنیم.

1.تضمین دسترسی به منابع

در هسته کار، وظیفه اولیه و اصلی بودجه‌بندی تضمین منابع کافی برای رسیدن به اهداف کسب‌وکار می‌باشد. شما با برنامه‌ریزی مالی، مشخص می‌کنید کدام تیم‌ها و پروژه‌ها نیازمند منابع و فضای بیشتری هستند.

مثلاً، اگر تیم شما نیاز به استخدام یک کارمند دیگر برای افزایش کارایی داشته ‌باشد، بودجه‌بندی امکان برنامه‌ریزی برای سایر هزینه‌ها را به شما می‌دهد.

2. کمک به تنظیم و گزارش اهداف درون سازمانی

اهمیت بودجه‌بندی در کسب‌وکار فقط به دلیل تخصیص هزینه‌ها نیست؛ بلکه میزان بازدهی برای رسیدن به اهداف شرکت را هم تعیین می‌کند. شما می‌توانید از بودجه‌بندی برای تعیین اهداف مالی شرکت و تیمی که با آن‌ها همسو هستید هم استفاده کنید.

اهداف مالی باید به گونه‌ای قابل ‌دسترسی باشند که برای تعیین سایر اعتبارات بودجه روی آن‌ها حساب کنید. اهداف شما هزینه‌های مورد نیاز برای رسیدن به آن‌ها و بالعکس را مشخص می‌کنند.

شما می‌توانید از بودجه‌بندی برای بروزرسانی و بازبینی اهداف پروژه بعدی هم استفاده کنید. به‌عنوان‌ مثال، اگر شرکت شما در سال گذشته قصد داشت 10000 مشتری جدید به دست آورد اما بیش از 4000 مشتری نداشتید، چه کار متفاوتی می‌توانستید انجام‌دهید؟ آیا این موضوع نیازمند توزیع مجدد سرمایه ا‌ست؟ چه منابعی می‌تواند باعث پیشرفت شود؟

بررسی پیشرفت یا عدم پیشرفت پروژه به شما این فرصت را می‌دهد که با تیم‌تان هماهنگ شوید و برای رشد و ترقی در دوره بعدی برنامه‌ریزی کنید. بدین ترتیب اهمیت بودجه‌ برای کسب‌وکار برای اهداف آتی را جدی‌تر می‌دانید.

3. کمک به اولویت‌بندی پروژه‌ها

بودجه‌ریزی نیاز به اولویت‌بندی پروژه‌ها و طرح‌ها دارد. در زمان اولویت‌بندی، باید نرخ بازگشت سرمایه هر پروژه را با ارزش‌های شرکت هماهنگ کنید و تأثیر آن‌ها بر اهداف مالی گسترده‌تر را در نظر بگیرید. با این کار، می‌توانید پروژه‌ها را با استراتژی شرکت هم‌خوانی دهید و به بازدهی بالاتری دست یابید. همچنین، این کار می‌تواند به بهبود نرخ موفقیت پروژه‌ها، به موقع پایان دادن آن‌ها و کاهش هزینه‌ها کمک کند.

روش بودجه‌بندی ارزش پیشنهادی شما را مجبور می‌کند که درباره ارزش هر جزء، به سازمان توضیح دهید. این روش برای اولویت‌بندی وظایف و فکرهای بزرگ‌تر مفید است.

۴. می‌تواند به فرصت‌های مالی تبدیل شود

اگر در یک استارت‌آپ کار می‌کنید یا به‌دنبال سرمایه‌گذاران خارجی هستید، داشتن اطلاعات بودجه‌ای مستند حائز اهمیت است. زیرا برای تصمیم‌گیری درخصوص تأمین منابع مالی یک شرکت، سرمایه‌گذاران به عملکرد مالی فعلی، گذشته و پیش‌بینی شده اهمیت زیادی می‌دهند.

ارائه مدارک از دوره‌های قبلی با هزینه‌های واقعی و بودجه‌بندی‌ شده می‌تواند توانایی و مهارت شما را در رسیدگی به امور مالی یک شرکت، تخصیص وجوه و ایجاد تغییر را نشان ‌دهد. شاید بعضی سرمایه‌گذاران بخواهند برنامه بودجه فعلی شما را مطالعه کنند تا براساس آن عملکرد و اولویت‌های پیش‌بینی‌شده شما را بشناسند.

5. یک طرح جدول محوری را ارائه می‌دهد

بودجه یک نقشه راه مالی برای دوره آتی است؛ اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، یعنی چقدر برای بخش خاص باید درآمد داشت و هزینه کرد.

با این حال، دنیای کسب‌وکار هر چیزی جز ‌پیش‌بینی قطعی است. گاهی شرایط خارج از کنترل شما می‌تواند بر درآمد شما تأثیر بگذارد یا باعث تغییر اولویت‌ها در یک لحظه شود.

شروع همه‌گیری ویروس کرونا یا COVID-19 در سال 2020 را به‌یاد بیاورید. تأثیر اقتصادی ممنوعیت‌های مسافرتی، قرنطینه‌ها و سایر اقدامات ایمنی بسیار گسترده و غیرمنتظره بود. در این موقعیت اهمیت بودجه‌بندی در کسب‌وکار بیشتر از هر زمانی مشخص می‌شود.

در چنین شرایطی مدیران اجرایی مجبور شدند بودجه‌ها را به‌سرعت و در عین‌حال متفکرانه بازنگری کنند به‌گونه‌ای که شامل خسارات عمده و نگرانی‌های ایمنی نوظهور شود.

با گذشت بیش از دو سال، مدیران اجرایی در حال بازنگری در رویه بودجه‌بندی هستند تا در صورت نیاز، تغییرات را آسان‌تر کنند.

یکی از تغییراتی که مک‌کینزی به آن اشاره کرد چرخش به سمت بودجه‌ریزی مبتنی بر صفر برای تعیین حداقل منابع لازم برای بقای یک کسب‌وکار است. البته درصورتی که شرایط هم آن را ایجاب کند.

بودجه به شما یک برنامه می‌دهد. طرز فکر زیرکانه ‌و‌ سریع شما را قادر به تغییر برنامه می‌کند تا به سروسامان‌ دادن سازمان خود در زمان‌های آشفته کمک کنید.

چند نکته که هرکسی به شما نمی‌گوید

بودجه ارتباط کاملاً مستقیم با آینده هر کسب‌وکار دارد. زیرا بودجه یک برنامه‌ریزی برای کنترل منابع مالی و کسب نتایج مطلوب است. با رعایت این نکات به نتایج مالی بهتری خواهید رسید و اهمیت بودجه‌ برای کسب‌وکار بیش از هر زمانی روشن می‌شود.

1- برای‌ کنترل پول خود از همین الان بودجه‌بندی را شروع کنید.

2-در کنار کارشناسان بودجه‌بندی سیپا با استرس مالی خداحافظی کنید و به آزادی مالی سلام کنید.

3-خدمات بودجه‌بندی سیپا می‌تواند به شما در صرفه‌جویی در پول، کاهش بدهی و دستیابی به موفقیت مالی کمک کند.

بودجه‌بندی را اصولی انجام‌دهید

در این مقاله اهمیت بودجه‌بندی در کسب‌وکار، انواع بودجه‌بندی و 5 دلیل اهمیت آن بیان شد. همچنین به این سؤال پاسخ دادیم چرا بودجه‌بندی در کسب‌و‌کار مهم است. از طریق مشاوره مالی می‌توان از بودجه‌بندی صحیح و مزایای آن بهره‌مند شد. با داشتن سواد مالی بهتر و درک عمیق‌تر از عوامل موثر بر امور مالی در کسب‌وکار می‌توانید بودجه‌ بهتری تأمین کنید. اگر مالک یک کسب‌وکار کوچک یا متوسط هستید، بهتر است برای بودجه‌بندی از یک حسابدار معتمد و متعهد کمک بگیرید.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.
افراد حقیقی و حقوقی باید مالیات پرداخت کنند؛ برخی از اشخاص مشمول پرداخت مالیات تکلیفی و ارسال اظهارنامه مالیات تکلیفی پیمانکاری به اداره مالیات هستند.
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید