مهلت ارسال گزارش فصلی زمستان 1402

گزارش فصلی

گزارش فصلی همه بنگاه‌های اقتصادی و کسب‌وکارها باید طبق ماده 169 قانون مالیاتی در مدت زمانی مشخص و از طریق سامانه معاملات فصلی الکترونیکی ارسال شود. قبل از ارسال گزارش فصلی لازم است مدارک و مستندات را تهیه کنید و بدانید معاملات فصلی دقیقاً شامل چه مواردی است؟ و نکته مهم زمان ارسال می‌باشد. زیرا ارسال بعد از موعد مقرر جریمه معادل 1% از مبلغ معاملاتی دارد. برای اطلاع کامل‌تر تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

گزارش خرید و فروش فصلی چطور تعیین می‌شود؟

تعیین میزان مالیات شرکت‌ها، تنها در اختیار سازمان امور مالیاتی است. این سازمان براساس درآمدها مالیات را تعیین می‌کند. سازمان امور مالیاتی از تمامی دفاتر قانونی شامل دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر هزینه‌ها و درآمد‌ها و نیز صورت‌حساب‌ها استفاده می‌کند. مالیات طبق گزارش خرید و فروش فصلی یا همان معاملات فصلی تعیین می‌شود. این سازمان با استناد به گزارش و معاملات فصلی، فرار مالیاتی و کتمان مالیات را شناسایی می‌کند.

برای اطلاعات کامل‌تر و بیشتر در این خصوص مقاله زمان تهیه گزارش خرید و فروش فصلی ۱۴۰۲ قبلاً تهیه کردیم.

سامانه ارسال گزارش فصلی

این سامانه با هدف ارائه خدمات الکترونیکی، به‌منظور اجرای دستورالعمل موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم، ایجاد شده است. با استفاده از این سامانه، مودیان محترم مالیاتی می‌توانند اطلاعات خرید و فروش، پرداخت و دریافت بابت قراردادها، صادرات، واردات، مدیریت پیمان، بیمه و اجاره را ثبت و ارسال کنند.

 دوره ارسال اطلاعات سه ماهه (فصلی) است و مودیان مالیاتی می‌بایست تا ۴۵ روز پس از پایان هر فصل، اقدام به ارسال آن اطلاعات نمایند. همان‌طور که قبلاً اشاره شد، آخرین مهلت ارسال گزارشات خرید و فروش فصلی به سازمان امور مالیاتی، یک ماه و نیم پس از پایان هر فصل مالیاتی است. پس، مشمولین حقیقی و حقوقی باید ۴ بار در سال، گزارش خرید و فروش فصلی خود را ارسال کنند.

بنابراین، مهلت تهیه گزارشات خرید و فروش فصلی برای زمستان سال جاری (۱۴۰۲)، تا پایان روز ۱۵ اردیبهشت ماه سال بعد، یعنی ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳، خواهد بود.

گزارش خرید و فروش فصلی

روش‌های ثبت و ارسال اطلاعات معاملات فصلی

دو روش برای ثبت و ارسال اطلاعات معاملات فصلی در سامانه راه‌اندازی شده است.

1- روش برخط (online): مودیانی که در سامانه الکترونیکی ثبت نام کرده اند و کد کاربری و کلمه عبور مرحله دوم را دریافت نموده اند با ورود به سامانه، امکان ثبت هر یک از فرم های زیر برحسب نوع اطلاعات فراهم است.

– ثبت گزارش خرید

– ثبت گزارش فروش

– ثبت گزارش اطلاعات کارفرما در پیمان‌های بلند مدت

– ثبت گزارش اطلاعات پیمانکار در پیمان‌های بلند مدت

– ثبت گزارش واردات

– ثبت گزارش صادرات

– ثبت گزارش‌های حق العمل‌کاری و مدیریت پیمان

– ثبت گزارش اجاره

– ثبت گزارش پیش فروش

 بعد از تکمیل اطلاعات هر فرم با استفاده از ثبت نهایی، اطلاعات در سیستم ثبت و فقط یک بار امکان ویرایش بعد از ثبت نهایی به ازای هر رکورد اطلاعاتی ممکن است.

2- روش غیر برخط(offline) : مودیانی که از سیستم‌های خرید و فروش استفاده می‌کنند، در سامانه اینترنتی سازمان امور مالیاتی قالب مورد نظر این سازمان را با هماهنگی متخصصین مربوطه به ویژه تولیدکنندگان این گونه نرم افزارها به طور مستقیم از سیستم کامپیوتری خود دریافت نمایند و در قالب مذکور وارد (Import) کنند، و با نرم‌افزار کنترلی و ارسال اطلاعات با اتصال به شبکه اینترنت اطلاعات را یک‌جا ارسال نموده و رسید دریافت خواهند کرد.

معاملات فصلی

زمان ارسال گزارش خرید و فروش فصلی زمستان 1402

آخرین مهلت ارسال گزارش فصلی برای فصل زمستان سال 1402، تا پایان روز 15 اردیبهشت ماه سال بعد (1403) می‌باشد. ارسال صحیح و به‌موقع این گزارشات از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا گزارش خرید و فروش فصلی مبنای صحت سنجی ادعای مودیان در مورد درآمدها و هزینه‌های آنها است. عدم تطابق این گزارشات با سایر اسناد و مدارک مودی می‌تواند نشانه‌ای از فرار مالیاتی و کتمان درآمد باشد. اگر شما یک مودی مالیاتی هستید، حتماً گزارش خرید و فروش فصلی زمستان 1402 را به‌موقع ارسال کنید تا از تطابق معاملات خود با قوانین مالیاتی اطمینان حاصل کنید.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
وام و تسهیلات مالی از منابع مالی مهم برای شرکت‌ها است. اما در مقابل پول دریافتی، آن‌ها باید اقساط را سر وقت پرداخت کنند.
یکی از مسائل مهم و غیر قابل چشم‌پوشی در هر کسب‌وکار، سود و زیان حاصل از فروش دارایی ثابت است. فروش دارایی‌های ثابت یکی از عوامل مهم در تعیین سود و زیان شرکت‌ها است. این فروش به شرکت‌ها کمک می‌کند درآمد خود را افزایش دهند و از طرف دیگر ممکن است منجر به زیان و افت قیمت دارایی‌های ثابت شود.
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
وام و تسهیلات مالی از منابع مالی مهم برای شرکت‌ها است. اما در مقابل پول دریافتی، آن‌ها باید اقساط را سر وقت پرداخت کنند.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید