دستورالعمل ارسال صورت حساب فروش و‌ قوانین صدور صورت حساب فروش

دستورالعمل ارسال صورت حساب فروش و‌ قوانین صدور صورت حساب فروش

مطابق با قانون سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی، کلیه شرکت‌ها و اشخاص حقوقی باید نسبت به ارسال صورت حساب فروش خود در سامانه مودیان اقدام کنند. این قانون از ابتدای فروردین ۱۴۰۲ اجرای شد. صورت حساب فروش جزو یکی از مدارک و مستنداتی است که اداره مالیات آن را مبنایی برای محاسبه تعرفه مالیاتی واحدهای تجاری قرار داده است. شرکت‌ها برای ارسال صورت حساب فروش خود ملزم به رعایت قوانین و مقرراتی هستند که موضوع بحث ما قرار گرفته است.

در این مقاله قصد داریم به نحوه ارسال صورتحساب فروش در سامانه مودیان بپردازیم و شما را با آخرین تغییرات آن آشنا کنیم. چنانچه تاکنون اقدام به ارسال صورت‌حساب الکترونیکی در سامانه مودیان نکرده‌اید یا با فرآیند آن آشنا نیستید، این مطلب برای شما کاربردی خواهد بود.

دستورالعمل ارسال صورت حساب فروش

کلیه اشخاص حقوقی باید براساس نوع کسب‌وکار و طرف خرید یا فروش محصولات و خدمات‌شان نسبت به ارسال صورت حساب فروش الکترونیکی اقدام کنند. صورت‌حساب‌های الکترونیکی در سه نوع متفاوت وجود دارد و هر شخص حقوقی طبق نوع کسب‌وکار خود یکی از آن‌ صورت‌حساب‌های الکترونیکی را ارسال می‌کند. انواع ارسال صورت حساب‌های مربوط به فروش در سه نوع امکان‌پذیرند:

صورت‌حساب الکترونیکی نوع اول: در این نوع از صورت‌حساب باید کلیه مشخصات خریدار، مشخصات فروشنده، موضوع معامله و نحوه تسویه ثبت شود؛ از جمله: نوع فروش، نوع خرید، تاریخ و زمان صدور، اطلاعات هویتی، مشخصات کالا یا خدمات، واحد سنجش، عنوان مورد معامله، مقدار یا تعداد مبلغ واحد، مبلغ کل، عوارض، مبلغ پرداختی و مقدار نسیه.

صورت‌حساب الکترونیکی نوع دوم: در تکمیل این صورت‌حساب فقط مشخصات فروشنده، کالا یا خدمات مورد نیاز است.

صورت‌حساب الکترونیکی نوع سوم: این صورت‌حساب همان رسید دستگاه کارت‌خوان یا درگاه پرداخت الکترونیک می‌باشد.

ارسال صورت حساب‌های مربوط به فروش

سازمان امور مالیاتی؛  تعیین کننده نحوه ارسال صورتحساب فروش در سامانه مودیان

 سازمان امور مالیاتی به‌منظور اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان و همچنین با هدف و جلوگیری از فرار مالیاتی و ایجاد یکپارچگی در جمع‌آوری صورت‌حساب‌های الکترونیکی مودیان اقدام به تنظیم یک سند دستورالعمل صدور صورت حساب الکترونیکی کرده است. مخاطبان این دستورالعمل همه مودیان مشمول قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان و شرکت‌های معتمد ارائه‌کننده خدمات مالیاتی نوع اول هستند.

اگر شما هم جزو این افراد هستید و در مورد ثبت اسناد حسابداری و نحوه ارسال صورتحساب فروش در سامانه مودیان سؤالاتی دارید، پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان سیپا تماس بگیرید. با کمک آن‌ها می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به ارسال صورت حساب‌های مربوط به فروش کنید.

آخرین ورژن دستورالعمل صدور صورت حساب الکترونیکی

دستورالعمل ارسال صورت حساب‌های مربوط به فروش در فروردین ۱۴۰۲ اولین سندی بود که سازمان امور مالیاتی برای مشمولان قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان صادر کرد. ازآنجا‌که این سازمان هر چند وقت یک بار دستورالعمل صدور صورت‌حساب الکترونیکی و نحوه ارسال صورتحساب فروش در سامانه مودیان را به به‌روزرسانی می‌کند، باید از آخرین نسخه این سند استفاده کنید.

توجه کنید اگر تاکنون صورت‌حساب الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی ارسال نکرده‌اید، هرچه‌سریع‌تر برای استعلام پرونده مالیاتی با کد ملی و تسویه بدهی اقدام کنید زیرا در غیراین‌صورت مشمول پرداخت جریمه خواهید شد.

نحوه ارسال صورتحساب فروش در سامانه مودیان

صدور صورتحساب الکترونیکی، نحوه صدور، پرداخت و ارسال صورت حساب‌های مربوط به فروش

صدور صورتحساب الکترونیکی یک روش‌ مدرن برای ارائه و ارسال صورتحساب‌ها و فاکتورهای مالی به مشتریان یا مشارکت‌کنندگان مختلف است. با صدور صورتحساب الکترونیکی، اطلاعات مالی مانند جزئیات محصول و خدمات ارائه شده، قیمت‌ها، مالیات‌ها، مهلت پرداخت و شرایط دیگر به صورت الکترونیکی به مشتریان ارائه می‌شود.

به‌دلیل اینکه برخی از افراد با نحوه ارسال صورتحساب فروش در سامانه مودیان و نحوه تنظیم آن آشنایی ندارند، بهترین راه برای انجام این کار، کمک گرفتن از شرکت‌های حسابداری و مالیاتی معتمد است که به‌طور کامل با نحوه تنظیم انواع مختلف صورت حساب‌ها آشنا هستند و برحسب نیاز شما نسبت به تنظیم و ارسال صورت حساب فروش اقدام می‌کنند.

البته مودی هم می‌تواند صورت حسابش را تنظیم کند، اما این کار کمی پیچیده است و انجام آن براساس دستورالعمل‌های سازمان امور مالیاتی کار آسانی نیست. به‌همین دلیل اگر از افراد متخصص در حوزه مالیاتی کمک بگیرید مطمئناً ارسال صورت حساب فروش مدنظر شما به بهترین حالت ممکن تنظیم خواهد شد.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.
افراد حقیقی و حقوقی باید مالیات پرداخت کنند؛ برخی از اشخاص مشمول پرداخت مالیات تکلیفی و ارسال اظهارنامه مالیات تکلیفی پیمانکاری به اداره مالیات هستند.
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید