آخرین مهلت اظهارنامه ارزش افزوده 1402 و پیشگیری از جریمه‌های آن

آخرین مهلت اظهارنامه ارزش افزوده 1402و پیشگیری از جریمه‌های آن

اگر از آخرین مهلت اظهارنامه ارزش افزوده اطلاع ندارید، لازم است بگوییم که ارسال اظهارنامه ارزش افزوده هر فصل، مطابق قانون، باید در زمان مشخص انجام شود. همچنین دقت کنید عدم ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده در زمان مقرر و عدم رعایت قوانین و مقررات مربوطه، جریمه‌های مالیاتی هنگفتی را برای مودی در پی دارد. در همین راستا، در این مقاله، قصد داریم، به توضیح مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه ارزش افزوده ۱۴۰۲، تمدید این مهلت و نکات مربوط به آن بپردازیم.

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات چند مرحله‌ای است که در فرآیند واردات، تولید و توزیع محصولات یا خدمات، براساس درصدی از ارزش افزوده هر مرحله، اخذ می‌شود. اما مبلغ مالیات پرداخت شده در هر مرحله به مراحل بعد از آن انتقال می‌یابد تا در نهایت توسط مصرف‌کننده نهایی پرداخت شود. مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که تمام عرضه‌کنندگان کالا و خدمات (عرضه‌کنندگان در این نظام مالیاتی) باید ‌علاوه‌بر بهای کالا یا خدمت، به‌صورت درصدی از قیمت فروش کالاها یا خدمات آن‌ها، به محض فروش از مشتریان دریافت کرده و به‌صورت دوره‌ای (به‌طور فصلی) به سازمان امور مالیاتی کشور واریز نمایند.

مالیات بر ارزش افزوده، درواقع به ارزش افزوده کالا و خدمات تعلق دارد. مطابق ماده 3 قانون مالیات بر ارزش افزوده، تفاوت بین قیمت کالا یا خدمات تولیدشده با قیمت خریداری‌شده، ارزش افزوده است.

برای مثال تولیدکننده محصولی را با قیمت 100 تومان، تولید می‌کند. این محصول، با گذر از واسطه‌ها، دچار افزایش قیمت مرحله به مرحله می‌شود و با قیمت 300 تومان به مصرف‌کننده نهایی فروخته می‌شود. تفاوت بین ارزش محصول تولیدی و قیمت مصرفی این محصول، ارزش افزوده آن است و براساس قانون درصدی از آن به نام مالیات بر ارزش افزوده، از خریداران کالا گرفته می‌شود.

البته این درصد از تفاوت قیمت از خریداران، دریافت می‌شود و با سود به تولیدکننده داده می‌شود. به‌همین دلیل، پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بر عهده تولیدکننده است و او باید درصد اخذشده را به سازمان امور مالیاتی کشور، پرداخت کند. آخرین مهلت اظهارنامه ارزش افزوده برای مودی در هر فصل، تا 15 روز پس از پایان آن فصل است.

بنابراین در ادامه این مطلب، قصد داریم درباره نکات و روش ارسال اظهارنامه ارزش افزوده و آخرین مهلت اظهارنامه ارزش افزوده به سامانه مذکور مطالبی را بیان کنیم.

نحوه ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

کم‌وبیش اطلاع دارید که از دی ماه سال 1401 در سامانه مالیات بر ارزش افزوده تغییراتی اعمال شد و بعد از آن فقط از طریق آدرسmy.tax.gov.ir می‌توانید به سامانه وارد شوید. از این پس، فقط این سایت برای ثبت اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده مورد تأیید سازمان امور مالیاتی است. از طریق این سایت افراد بدون مراجعه حضوری می‌توانند فرم اظهارنامه مالیاتی کسب‌وکار خود را تکمیل کنند و برای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده فرم را ارسال کنند.

مروری بر سامانه مالیات بر ارزش افزوده  my.tax.gov.ir

براساس قانون، مالیات بر ارزش افزوده به‌صورت فصلی یعنی هر 3 ماه یک بار باید پرداخت ‌شود. کسب‌وکارهای مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده موظفند با مراجعه به سامانه مالیات بر ارزش افزوده به آدرسmy.tax.gov.ir  مالیات بر ارزش افزوده خود را پرداخت نمایند. درواقع، آخرین مهلت اظهارنامه ارزش افزوده 15 روز بعد از پایان هر فصل می‌باشد.

درصورتی‌که، ارسال اظهارنامه ارزش افزوده و پرداخت آن در موعد مقرر قانونی پرداخت نشود، به مبلغ پرداختی جریمه دیرکرد هم افزوده خواهد شد. این مبالغ به‌صورت آنلاین و از طریق سامانه مالیات بر ارزش افزوده باید پرداخت شوند.

اگر تا به امروز این کار را انجام نداده‌اید، قبل از هر اقدامی باید در سامانه ارزش افزوده ثبت نام کنید تا نام کاربری و رمز عبور برای ورود به سایت داشته باشید. از این پس می‌توانید برای ارسال اظهارنامه ارزش افزوده اقدام کنید. ارائه برخی خدمات به‌شکل غیرحضوری و آنلاین توسط سامانه مالیات بر ارزش افزوده باعث شده که مودیان مالیاتی بتوانند راحت‌تر و سریع‌تر کارها و وظایف خود را انجام دهند. اصلی‌ترین دلیل به‌کارگیری سامانه ارزش افزوده انجام عملیات پرداخت و ارسال فرم‌ها به‌صورت غیرحضوری است.

مودیانی که تمایل دارند گواهینامه ارزش افزوده دریافت کنند، از قسمت مدیریتی سامانه ارزش افزوده به نشانی www.evat.ir در منوی گواهینامه ثبت نام کنند و گواهینامه ارزش افزوده خود را بگیرند.

آخرین مهلت اظهارنامه ارزش افزوده ۱۴۰۲

اطلاع از آخرین مهلت ارائه اظهارنامه ارزش افزوده ۱۴۰۲، برای مشمولین این نوع از مالیات بسیار حیاتی است. زیرا عدم پرداخت قبل از موعد، به مبلغ اصلی جریمه اضافه می‌شود.

 براساس اعلام سازمان امور مالیاتی و مطابق قانون، مودیان مالیاتی که مکلف به ارسال اظهارنامه ارزش افزوده هستند، باید اظهارنامه خود را حداکثر تا 15 روز بعد از پایان هر دوره یا فصل ارسال کنند. بعد از ارسال و تا قبل از شروع مهلت ارسال اظهارنامه فصل بعد می‌توان آخرین اظهارنامه را از طریق سامانه سازمان ویرایش و اصلاح کرد.

به‌طور مثال آخرین مهلت اظهارنامه ارزش افزوده فصل تابستان تا 15 مهرماه می‌باشد، باتوجه به توضیحات مودیان تا پیش از 15 دی می‌توانند اظهارنامه ارسال شده فصل تابستان خود را ویرایش کنند. دقت کنید این اصلاح تا قبل از ابلاغ در سامانه my.tax.gov.ir امکان‌پذیر است.

تمدید اظهارنامه ارزش افزوده

درصورتی که سازمان امور مالیاتی لازم بداند، نسبت به تمدید اظهارنامه ارزش افزوده بخش‌نامه صادر می‌کند. این تمدید بسیار به‌ندرت اتفاق میفتد. فلذا پیش از اتمام زمان و موعد مقرر اظهارنامه را ارسال کنید و منتظر تمدید نباشید. آخرین مهلت ارائه اظهارنامه ارزش افزوده ۱۴۰۲ در هرسال 15 روز پس از پایان هر فصل می‌باشد.

آخرین مهلت اظهارنامه ارزش افزوده بهار، 15 تیر است. برای فصل تابستان، 15 مهر می‌باشد. فصل پاییز تا 15 دی فرصت دارد و برای فصل زمستان باید آن را در 15 فروردین سال بعد ارسال کرد. آخرین مهلت ارائه اظهارنامه ارزش افزوده ۱۴۰۲ به ترتیب گفته شده است.

جمع‌بندی

مالیات بر ارزش افزوده باید هر 3 ماه یک بار پرداخت شود. اگر پرداخت مالیات در موعد مقرر قانونی صورت نگیرد، جریمه دیرکرد هم به آن افزوده خواهد شد. مودیان با ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده می‌توانند غیرحضوری مالیات خود را پرداخت کنند. آخرین مهلت اظهارنامه ارزش افزوده 15 روز پس از پایان هر فصل است و اظهارنامه‌ها قبل از شروع مهلت فصل بعد قابل ویرایش هستند. تمدید اظهارنامه بسیار نادر است و بهتر است اظهارنامه را در موعد قانونی ارسال کنید. شما می‌توانید پاسخ سؤالاتتان در رابطه با ارسال اظهارنامه ارزش افزوده را از همکاران ما در شرکت حسابداری سیپا جویا شوید.

دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دسته‌بندی
مقالات مرتبط
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.
افراد حقیقی و حقوقی باید مالیات پرداخت کنند؛ برخی از اشخاص مشمول پرداخت مالیات تکلیفی و ارسال اظهارنامه مالیات تکلیفی پیمانکاری به اداره مالیات هستند.
بستن حساب‌ها جهت تعیین مانده نهایی حساب‌ها در انتهای دوره مالی است.  تهیه صورت‌های مالی و اطلاعات دقیق‌تر برای اعلام عملکرد وضعیت مالی شرکت است
اشخاص حقیقی در سه دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرند که هر یک از آن‌ها فرم‌های اظهارنامه مالیاتی خاص به خود دارند.

برای دیدن مقالات بیشتر کلیک کنید